Rząd chce ruszyć z programem budowy mieszkań

0

Rząd chce pomóc w budowie nowych mieszkań. Tak przynajmniej twierdzi jeden z ważniejszych polityków Zjednoczonej Prawicy. – Gminy mają ogromne zasoby gruntów pod budowę mieszkań, ale często problemem są pieniądze. Nowy program oparty na Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych ma przełamać ten impas – powiedział dziś na łamach „Rz” wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

Rząd ma plany dot. budowy mieszkań

W wywiadzie opublikowanym dzisiaj w „Rzeczpospolitej” polityk koalicji rządzącej zauważył, że w 2020 r. w Polsce oddano najwięcej mieszkań od 1979 r. Tyle że to nadal mało. Zbyt mało, jak na krajowe potrzeby.

Gowin jest zdania, że słynny program „Mieszkanie Plus” był pierwszą próbą poprawy tej przykrej sytuacji.

– Był jednak próbą – delikatnie mówiąc – mało udaną. Dlaczego? Nie został dobrze oszacowany. Koszt tych mieszkań nie jest konkurencyjny ani nie są to inwestycje atrakcyjne z punktu widzenia samorządów – powiedział wicepremier.

Problemy z mieszkaniami

Dlaczego tak jest? I jaka jest geneza problemu?

– Deficyt mieszkań w Polsce wynika z innych przyczyn, które dokładnie zanalizowaliśmy i zdefiniowaliśmy w naszym resorcie. To m.in. brak wystarczającej ilości terenów pod inwestycje mieszkaniowe. Zmienimy to przez zachęcanie gmin do ich szerszego udostępniania. Drugi problem stanowi deficyt pracowników w budownictwie. To z kolei rozwiążemy dzięki ustawie ułatwiającej zatrudnianie cudzoziemców – wytłumaczył Gowin.

Rząd ponoć przemyślał sprawę. Wicepremier uważa, że na bazie błędów, jakie popełniono przy „Mieszkaniu Plus”, przygotowano już nowy pakiet mieszkaniowy.

– Jego fundamentem są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) i ścisła współpraca z samorządami – powiedział polityk Porozumienia.

Dodał, że z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju naszego kraju równie ważne jak wielkie inwestycje infrastrukturalne typu CPK jest zapewnienie mieszkań i to przede wszystkim w wyludniającej się tzw. Polsce powiatowej.

– Ma to bowiem fatalne skutki społeczne i demograficzne – wytłumaczył Gowin. – Dlatego opracowaliśmy realny i precyzyjny program wspierania budowy mieszkań na wynajem z relatywnie niskim czynszem. Te lokale będą dostępne dla młodych rodzin czy osób średniozamożnych – dodał.

Szczegóły poznamy zapewne wkrótce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments