Liczę na to, że najpóźniej w sierpniu trafią do Sejmu priorytetowe z punktu widzenia „Polskiego ładu” projekty mieszkaniowe – powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Polski ład a rynek mieszkań

O co konkretnie chodzi? O tzw. bon mieszkaniowy i gwarancję spłaty kredytów hipotecznych oraz ustawę o budowanie domu do 70 mkw. bez formalności.

– W tym tygodniu złożyliśmy wraz z wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anną Kornecką gotowe już projekty z propozycją włączenia ich do wykazu prac rządu. Zespół ministerialny, który decyduje o tym wykazie, spotyka się w poniedziałek – powiedział wicepremier Gowin.

Ponoć „już w poniedziałek [czyli dziś] nadany zostanie bieg tym dokumentom”. – Ponieważ mają one charakter priorytetowy z punktu widzenia Polskiego ładu, to liczę na to, że trafią do Sejmu najpóźniej w sierpniu – dodał polityk.

Pomysły rządu

Rząd chce przede wszystkim ułatwić budowę małych budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Jeśli zmiany wejdą w życie, Polacy nie będą musieli spełnić konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Z kolei bon mieszkaniowy ma umożliwić najem albo nabycie własnego mieszkania bądź domu jednorodzinnego lub wybudowanie domu jednorodzinnego. Ma być przyznawany w wysokości uzależnionej m.in. od liczby członków gospodarstwa domowego.

Ponoć bon będzie dostępny w dwóch wersjach: społecznej i rodzinnej. Społeczny będzie przeznaczony dla osób nieposiadających własnego mieszkania, których dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Przeznaczyć go będzie można na partycypację w kosztach budowy mieszkania społecznego czynszowego (SIM/TBS) albo na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. Wariant rodzinny ma być zaś dedykowany rodzinom, w których skład wchodzi co najmniej troje dzieci lub osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym.

Ostatni element układanki – program gwarancyjny dla spłaty kredytów hipotecznych (tzw. gwarancja na wkład własny) – będzie przeznaczony dla osób posiadających zdolność kredytową, ale niedysponujących oszczędnościami na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego. W ramach projektu możliwe będzie udzielenie kredytobiorcy gwarancji przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Zastąpi to wymagany przez bank wkład własny. Gwarantowana kwota nie będzie mogła jednak przekroczyć 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości oraz kwoty 100 tys. zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments