USA boją się delty

0

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wariantem Delta koronawirusa i innymi wariantami, które mogą zagrozić globalnemu ożywieniu gospodarczemu – przyznała wczoraj w Wenecji amerykańska minister skarbu Janet Yellen.

Obawa przed deltą

Yellen nie kryje, że jej kraj obawia się, że delta, nowa odmiana koronawirusa, „może zagrozić ożywieniu gospodarczemu”.

– Jesteśmy elementem globalnej gospodarki, a to, co dzieje się w dowolnej części świata, wpływa na wszystkie inne kraje – powiedziała w Wenecji w czasie konferencji podczas spotkania ministrów finansów państw grupy G20. – Warianty stanowią zagrożenie dla całego świata – dodała.

Zaapelowała, by cały świat współpracował teraz ze sobą „w celu przyspieszenia procesu szczepień i dążenia do celu, jakim jest zaszczepienie w przyszłym roku 70 proc. światowej populacji”. Jeśli chodzi o szczepionki, musimy robić więcej i być bardziej skuteczni – dodała.

W sobotę w komunikacie ministrów zawarto też ostrzeżenie przed „ryzykiem spadków” w światowej gospodarce. Powodem ma być „rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa i różne wskaźniki szczepień”.

Politycy zgodzili się też, że z tym, że konieczne jest powołanie grupy zadaniowej Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Światowej Organizacji Handlu. Ta ma być odpowiedzialna za kwestie szczepień i leczenia w krajach rozwijających. Do tego miałaby przygotować świat na inne pandemie, jakie wystąpią w przyszłości.

Wariant delta

Delta to jedna z nowszych odmian COVID-19. Eksperci twierdzą, że rozprzestrzenia się w szybszym tempie niż pierwotna wersja koronawirusa. Czy jest jednak bardziej groźna?

Ta ostatnia kwestia wzbudza kontrowersje. W Wielkiej Brytanii delta podniosła liczbę chorych, ale wraz z nią nie rośnie równie mocno liczba osób hospitalizowanych. Lekarze twierdzą, że to efekt działania szczepionek.

Z kolei WHO ostrzega jednak przed potencjalnie zwiększonym ryzykiem hospitalizacji po zakażeniu wariantem delta. Badania w Singapurze potwierdziły np. wyższe prawdopodobieństwo konieczności podania tlenu, hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii oraz śmierci w wyniku choroby.

Do tego niektórzy zwracają uwagę na mniejszą skuteczność szczepionek, które chronią jedynie przed najcięższym przebiegiem koronawirusa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments