Barometr Ofert Pracy (BOP) wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu wzrósł w maju 2020 r. o 5,6 punku i wyniósł 223,5 punktu. Oznacza to, że wraz z luzowaniem obostrzeń i stopniowym odmrażaniem gospodarki, liczba ofert pracy nieznacznie wzrosła.

Spadek liczby ofert zatrzymany

Barometr Ofert Pracy to przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskaźnik obrazujący zmienę liczby publikowanych w internecie ofert pracy.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w kwietniu br. wartość wskaźnika osunęła się aż o 32,7 punktu, co odpowiadało spadkowi liczby wakatów publikowanych online aż o 28% i było największą jednorazową redukcją liczby ofert w skali kraju od początku monitorowania rynku wakatów, tj. od 1999 r.

Wraz z stopniowym odmrażaniem gospodarki wartość wskaźnika ustabilizowała się, a nawet delikatnie odbiła. Autorzy raportu dalecy są jednak od nadmiernego optymizmu. Zwracają oni bowiem uwagę, że ten niewielki wzrost powinniśmy traktować z ostrożnością. Jest on raczej reakcją pracodawców, których działalność została wstrzymana lub ograniczona z powodu stanu epidemicznego na stopniowe znoszenie ograniczeń, niż faktyczną kreacją nowych miejsc pracy.

W relacji do lutego br. zauważalny spadek ofert pracy odnotowano we wszystkich województwach. W największym stopniu spadek dotyczył woj. mazowieckiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. W tych dwóch pierwszych regionach spadek liczby wakatów wyniósł ponad 40%.

Szczyt bezrobocia jeszcze przed nami

W raporcie zwraca się także uwagę, że choć stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w kwietniu wzrosła już o 0,6 punktu proc. i wyniosła 5,7 proc., to jednak kolejne wzrosty bezrobocia są dopiero przed nami.

– Biorąc pod uwagę jednomiesięczne opóźnienie nadchodzących z powiatowych urzędów pracy danych dot. bezrobocia oraz okres wypowiedzenia, obowiązujący przy umowach o pracę, który może potrwać trzy miesiące, rzeczywiste skutki ograniczenia aktywności gospodarki dla rynku pracy będziemy w stanie ocenić w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zakładając brak nawrotu epidemii – wskazują autorzy raportu.

Autor poleca także:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments