Kryzys wyhamował inflację! Ceny żywności wzrosły w maju jedynie o 0,1%

271

Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś najnowsze dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że wskutek kryzysu spowodowanego wybuchem pandemii zauważalnie spadła dynamika wzrostu cen towarów i usług. W maju 2020 r. w stosunku do kwietnia 2020 r., ceny wzrosły bowiem jedynie o 0,2%.

  • Ceny dóbr i usług rosną coraz wolniej
  • CPI coraz bliżej celu inflacyjnego RPP

Inflacja znów pod kontrolą?

Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju 2020 r. w stosunku do maja 2019 r. o 2,9%, a w stosunku do kwietnia 2020 r. jedynie o 0,2%.

Oznacza to, że w wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajduje się już zaledwie 0,4 p.proc powyżej celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej.

Inflacja CPI w Polsce | Źródło: GUS

Biorąc jednak pod uwagę, że to jedynie szybki szacunek, na dane dot. zmiany poziomu cen konkretnych dóbr i usług przyjdzie nam jeszcze poczekać do połowy czerwca br. Na ten moment szacuje się jedynie, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w skali roku o 6,1 proc., ceny energii wzrosły o 5,2 proc. a ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 23,4 proc.

W skali miesiąca ceny żywności wzrosły jednak już zaledwie o 0,1%. W tym samym czasie odnotowano spadek cen energii o 0,1% oraz cen paliw o 4,5%.

Członek RPP uważa, że wskaźnik CPI jest zaniżony

Warto w tym miejscu przypomnieć jednak wypowiedź jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej, który już przed miesiącem wskazał, że metodyka liczenia cen może skutkować zaniżaniem ich rocznej dynamiki:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments