Rynek płyt winylowych nadal zaskakuje. Przedostatni tydzień 2021 r. okazał się rekordowy dla ich sprzedaży.

Winyle świetnie się sprzedają

Jak podał magazyn „Pitchfork” przedświąteczny tydzień grudnia 2021 roku okazał się rekordowy dla sprzedaży płyt winylowych w USA. Dokładniej: w tygodniu, który rozpoczął się 17, a zakończył 23 grudnia, sprzedano aż 2,11 milionów płyt winylowych. Oznacza to, że pobito rekord z grudnia 2020 roku, wynoszący 1,84 milionów egzemplarzy nośnika.

To głównie zasługa takich artystów jak Adele, Billie Eilish i Taylor Swift. Płyta „Red (Taylor’s Version)” sprzedała się w nakładzie 114 tysięcy egzemplarzy. Hitem okazał się też nowy album zespołu ABBA o tytule „Voyage”.

Rekordowy rok

To jednak nie koniec dobrych danych. Cały rok 2021 okazał się bardzo dobrym okresem dla płyt winylowych. Według danych Brytyjskiego Przemysłu Fonograficznego (BPI), w tym roku sprzedanych zostało ponad pięć milionów winylów. To wzrost o 8% w stosunku do 2020 roku.

Dodajmy, że rok 2021 jest czternastym rokiem z rzędu, w którym rynek winyli urósł. Dziś stanowią one aż 23% wszystkich albumów sprzedanych w tym roku. To najlepszy wynik od 30 lat.

Jakie płyty sprzedawały się zaś najlepiej? Hitem okazał się album zespołu ABBA – „Voyage”. Kolejne miejsca zajęły wydawnictwa Adele („30”) oraz Sama Fendera („Seventeen Going Under”).

W 2020 roku po raz pierwszy od lat 80. płyty winylowe wyprzedziły płyty CD. Według Recording Industry Association of America (RIAA), w pierwszej połowie 2020 roku sprzedaż płyt winylowych przyniosła już sumę 232 milionów dolarów w całkowitej sprzedaży fizycznej wynoszącej 376 milionów dolarów.

Z kolei według badania przeprowadzonego przez MRC Data, 4041 osób w wieku od 13 lat wzwyż było pytanych przez dwa tygodnie o ich muzyczne wpływy, inspiracje i zakupy, przy czym 15% respondentów z Generacji Z – osób urodzonych mniej więcej w latach 1997-2012 – twierdziło, że kupowało płyty winylowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Generacja Z kupuje więcej płyt winylowych niż millenialsi.

Warto dodać, że od kilku lat wielu znanych artystów wydaje winylowe reedycje swoich kultowych albumów z lat 80. i 90., czym także podbijają liczbę sprzedanych egzemplarzy winyli.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments