Kto zasłużył na tytuł polityka roku?

486

„Który z polityków zasłużył na szczególne uznanie w kończącym się roku? Komu należy się tytuł „polityka roku 2021-go”? – takie pytanie zadała Polakom pracowania Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Polityk roku

Choć nie lubimy polityków, oceniamy ich także różnie. I tak np. w gronie wyborców Zjednoczonej Prawicy zwyciężył premier Mateusz Morawiecki, zyskując aż 28 proc. wskazań. Aż tylu zwolenników rządu uważa, że sprawdził się w swojej roli w 2021 r.

Na drugim miejscu znalazł się Andrzej Duda. Za polityka roku uważa go 21 proc. respondentów. Trzecie miejsce zajął Jarosław Kaczyński – 12 proc. Zaś czwarte… Donald Tusk (5 proc.).

Jak zaś wypadają politycy opozycji. Co ciekawe, w gronie wyborców Platformy Obywatelskiej wygrali dwaj politycy – Donald Tusk i Rafał Trzaskowski. Obaj – kolejno: lider PO i prezydent Warszawy – uzyskali dokładnie tyle samo wskazań – po 33 proc.

Skąd taki wynik? Trzaskowski urósł w oczach wielu wyborców PO, gdy walczył o prezydenturę (przegrał w II turze z Andrzejem Dudą). Przez pewien czas wydawało się nawet, że to on stanie na czele PO. Najpierw odstąpił jednak stanowisko przewodniczącego partii Borysowi Budce, a potem przejął mu już je Tusk.

Jednocześnie wynik ten pokazuje, że pozycja byłego premiera wcale nie jest tak silna, jak myślą niektórzy. Powrót Tuska do polskiej polityki nie przyniósł też opozycji takich profitów w sondażach, jakich spodziewała się większość obserwatorów, polityków i politologów. Możliwe więc, że gra o tron w PO nie jest jeszcze zakończona.

Poza Tuskiem i Trzaskowskim zwolennicy opozycji wymienili też Szymona Hołownie (tylko 5 proc.), Władysława Kosiniaka-Kamysza (1 proc.), Jarosława Gowina (1 proc.) i… Andrzeja Dudę (1 proc.).

Powyższe pokazuje jednocześnie, że w rozgrywce o pozycję lidera całej opozycji liczą się głównie politycy z PO, a nie z innych partii.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1052 osób w dniach od 17 do 20 grudnia 2021 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments