Mieszkanie bez wkładu własnego już od 27 maja

Udostępnij

Już w przyszły piątek – 27 maja rusza rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego. Wtedy właśnie w życie wchodzi ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, będzie to proces zawierania z bankami umów umożliwiających udzielanie gwarancji wkładu własnego i dokonywania spłat rodzinnych.

Na czym dokładnie ten program, który już w następnym tygodniu pojawi się w ofercie banków, będzie polegać? Do kogo jest on skierowany? Jakie warunki trzeba spełnić, aby mieć zagwarantowany kredyt mieszkaniowy? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:

Mieszkanie bez wkładu własnego – podstawowe informacje Przekazanie kluczy do mieszkania w TBS

Program Mieszkanie bez wkładu własnego ma wesprzeć Polaków w realizowaniu potrzeb mieszkaniowych poprzez możliwość zaciągania na zakup mieszkania lub domu kredytu hipotecznego bez posiadania wymaganego przez banki kapitału własnego. W bankach nie jest dziś bowiem dostępny kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – wszystkie instytucje wymagają posiadania kapitału początkowego na poziomie co najmniej 10%, a nawet 20%.

Jak działa program Mieszkanie bez wkładu własnego?

Szczegółowe zasady funkcjonowania programu Mieszkanie bez wkładu własnego zostały sformułowane w specjalnej Ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym z dnia 1 października 2021 roku. Zgodnie z jej zapisami gwarantowany kredyt hipoteczny będzie udzielany na następujących warunkach:

  • Na zakup mieszkania lub domu, a także na zakup działki i budowę oraz wykończenie domu mieszkalnego, pod warunkiem, że cena nieruchomości nie przekroczy poziomu określonego w ustawie
  • Okres kredytowania musi wynieść minimum 15 lat.

Będziemy mieli tutaj do czynienia z kredytem gwarantowanym, ponieważ na brakujący wkład własny specjalnej gwarancji udzieli nam Bank Gospodarstwa Krajowego. Co to oznacza w praktyce? Kredytobiorca nie dostanie od państwa żadnych pieniędzy. Będzie więc musiał zaciągnąć kredyt na 100% wartości inwestycji. Gwarancja służy tylko zabezpieczeniu interesu banku. Gdy kredytobiorca będzie miał problemy ze spłatą zobowiązania, to po prostu BGK przekaże ją do odpowiedniego banku.

Kto będzie mógł skorzystać z programu? Klucze do mieszkania w TBS

Z kredytu gwarantowanego skorzystać mogą osoby spełniające warunki ustawy regulującej zasady działania programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Dla kogo jest on zatem przeznaczony? Gwarancje kredytowe na wkład własny do kredytu mieszkaniowego będą udzielane:

  • Osobom bezdzietnym i posiadającym 1 dziecko – o ile nie posiadają żadnej innej nieruchomości na własność (takiej nieruchomości nie może posiadać także żadna inna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego)
  • Osobom posiadającym co najmniej dwoje dzieci – w ich przypadku akceptowane jest posiadanie jednej nieruchomości, o ile nie jest ona większa niż 50 metrów przy posiadaniu dwójki dzieci, 75 metrów kwadratowych przy trójce dzieci lub 90 metrów kwadratowych w przypadku rodzin z czwórką dzieci i bez limitu metrażowego dla rodzin z co najmniej piątką dzieci.

Co jednak bardzo ważne, z programu Mieszkaniu bez wkładu własnego będą mogły skorzystać wyłącznie osoby, które posiadają zdolność kredytową.

Dofinansowanie w ramach spłaty rodzinnej

Oprócz tego rodziny, które w czasie spłaty kredytu gwarantowanego powiększą się o kolejne dziecko, będą mogły skorzystać z tak zwanej spłaty rodzinnej. Będzie ona polegała na wypłaceniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego jednorazowej kwoty na poczet spłaty zobowiązania.

Ile będzie wynosić gwarancja bankowa na Mieszkanie bez wkładu własnego? Dostarczenie pieniędzy bankowi w celu wcześniejszej spłaty kredytu

Gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego ma obejmować od 10 do 20% części kredytu i pokrywać nie więcej niż 100 tysięcy złotych. Wysokość kredytu może być zatem znacznie wyższa, wynosząca nawet kilkaset tysięcy złotych.

Należy tu jednak jeszcze raz wspomnieć, że wkład własny będzie jedynie gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Oznacza to, że trzeba będzie go spłacić, tak jak pozostałą część kredytu. Beneficjent programu, zaciągając kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, nie będzie po prostu musiał się martwić o zebranie gotówki na wymagany kapitał początkowy, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Limity cenowe za metr kwadratowy

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego będzie można zaciągnąć wyłącznie na zakup wybranych nieruchomości. Konkretnie takich, których cena nie przekroczy limitu określonego w ustawie. Zdaniem rządu takie rozwiązanie ma zminimalizować ryzyko sztucznego rozdmuchiwania cen przez deweloperów oraz zniechęcić zamożne osoby do uczestnictwa w programie.

Limity cenowe za 1 metr kwadratowy mieszkania prezentują się następująco:

  • W przypadku nowych mieszkań i domów kupowanych od dewelopera: cena za 1 metr kwadratowy użytkowy lokalu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz współczynnika 1,3
  • W przypadku mieszkań używanych: cena za 1 metr kwadratowy użytkowy lokalu nie może być większa od kwoty stanowiącej iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz współczynnika 1,2.

Wysokość dopłaty do kredytu w formie spłaty rodzinnej Rodzina z czwórką dzieci

Jak już zostało wspomniane, rodziny które w czasie spłaty kredytu gwarantowanego powiększą się o kolejne dziecko, będą mogły skorzystać z tak zwanej spłaty rodzinnej. Będzie ona polegała na wypłaceniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego jednorazowej kwoty na poczet spłaty zobowiązania w następującej wysokości:

  • 20 tysięcy złotych – jeśli rodzina powiększy się o drugie dziecko
  • 60 tysięcy złotych – jeśli rodzina powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko.

Z dopłat skorzystają wyłącznie osoby mające już zaciągnięty kredyt gwarantowany, którym dziecko urodzi się w okresie spłaty zobowiązania. Dofinansowanie spłaty kredytu bez wkładu własnego w ramach spłaty rodzinnej będzie realizowane za pośrednictwem ZUS, który jest odpowiedzialny za przyznawanie bonów mieszkaniowych. Beneficjent nie otrzyma pieniędzy w gotówce, lecz zostaną one przelane bezpośrednio do banku, w którym spłacany jest kredyt.

Do kiedy można ubiegać się o Mieszkanie bez wkładu własnego?

Zgodnie z ustawą o kredyt gwarantowany w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego będzie się można ubiegać maksymalnie do dnia 31 grudnia 2030 roku. Na realizację programu w Banku Gospodarstwa Krajowego zostanie utworzony specjalny Rządowy Fundusz Mieszkaniowy, który będzie zasilany pieniędzmi z budżetu państwa.

Wysokość środków przeznaczanych na Fundusz została określona precyzyjnie w ustawie. W 2022 roku ma ona wynieść maksymalnie 100 milionów złotych i z każdym rokiem będzie rosła, ponieważ będzie musiała uwzględnić dopłaty do spłaty kredytów.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również