Zikom w czasie pandemii Covid-19 zwiększył sprzedaż IT o 70%, komentuje prezes B. Zięba

431

Okres pandemii to bardzo trudny i zarazem pełen wyzwań czas dla wszystkich przedsiębiorców. Przekonała się o tym między innymi spółka Zikom, która słynie z dystrybucji profesjonalnie regenerowanego sprzętu IT. Działalność bazująca na kontakcie z klientem musiała przez Covid-19 zmienić szereg nawyków, również konsumenckich, skupiając się w pełni na pracy online. Jak twierdzi jednak gość Comparic24.tv, prezes zarządu spółki Bartosz Zięba, reprezentowany przez niego podmiot stawia czoła wyzwaniom i planuje cały czas debiut na NewConnect. W ubiegłym roku pomimo ograniczeń w sprzedaży bezpośredniej podmiot zwiększył swoje statystyki sprzedażowe o 70%.

  • Jak twierdzi prezes Zikom, specjaliści spółki potrafią wydłużyć cykl życia sprzętu komputerowego nawet czterokrotnie
  • Klientami spółki są zarówno detaliści jak i biznes szukający tańszych i bardziej ekologicznych komputerów
  • Konieczność pracy zdalnej oraz nauki z domu znacznie podniosły popyt na sprzęt oferowany przez spółkę
  • Na początku ubiegłego roku spółka Zikom zgromadziła od ponad 200 inwestorów 106,5 tys. złotych w ramach kampanii crowdfundingowej

Zikom realizuje koncepcję Zielonego IT

Model biznesowy firmy wpisuje się w koncepcję Zielonego IT, polegającą na wykorzystywaniu zasobów technologii informatycznych w sposób przyjazny środowisku, zarówno w procesie produkcji, eksploatacji, jak i utylizacji urządzeń.

Zajmujemy się regeneracją i dystrybucją sprzętu komputerowego. Zajmujemy się tym, żeby komputer mógł być użytkowany ponownie, nie tylko raz przez okres jego użytkowania, ale aby mógł trafić do kolejnej osoby. Naszym flagowym założeniem jest przedłużenie życia co najmniej czterokrotnie, dzięki czemu może być użytkowany 10 lat lub nawet dłużej – wyjaśnia Bartosz Zięba z Zikom.

Spółka kupuje sprzęt do regeneracji – przeważnie od firm leasingowych. Następnie sprzęt ten poddawany jest profesjonalnej regeneracji i ostatecznie sprzedawany kolejnym użytkownikom. Proces ten trwa średnio 3 miesiące (stąd taki jest najkrótszy okres inwestycji). Spółka każdego miesiąca otrzymuje od kilku do kilkunastu ofert zakupu sprzętu do regeneracji.

Covid-19 zwiększył popyt na sprzęt komputerowy

Powszechność zdalnej pracy oraz nauczania z domu w czasie pandemii sprawiły, że na rynku w zeszłym roku silnie wzrósł popyt na sprzęt komputerowy, a sporo konsumentów szukało tańszych i jednocześnie dobrych jakościowo rozwiązań.

Dzięki temu nie odczuliśmy pandemii, nie odczuliśmy spadków sprzedaży, wręcz przeciwnie: zauważyliśmy siedemdziesięcioprocentowy wzrost sprzedaży. Nie była to jednak zasługa samej pandemii, gdyż prowadziliśmy prace rozwojowe mające wpłynąć pozytywnie na wskaźniki sprzedażowe – dodaje Zięba.

Grupa ZIKOM działa na rynku od 2003 roku i jest jednym z największych dystrybutorów profesjonalnie regenerowanego sprzętu komputerowego na terenie Polski a pod marką ZIKOM Computer Outlet działa sieć sklepów. Poza sprzedażą stacjonarną produkty dostępne są również za pośrednictwem sklepu online zikom.pl. Do dyspozycji klientów jest również możliwość skorzystania z oferty leasingowej, będącej idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą wyposażyć swoje biura w sprzęt klasy premium nie wydając na niego fortuny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments