Czy polska giełda daje obecnie zarabiać inwestorom indywidualnym?

885

Program “Biznes Focus” prowadzony przez Cezarego Andrzejczyka i emitowany na kanale Comparic Biznes porusza bieżące tematy istotne dla przedsiębiorców oraz inwestorów. Tematem ostatniego odcinka była obecna sytuacja na polskim rynku kapitałowym – zarówno Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynku NewConnect. Gościem Cezarego Andrzejczyka był Adam Narczewski – wiceprezes Domu Maklerskiego Prosper Capital. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Rozmowa dotycząca obecnej sytuacji na rynku kapitałowym w Polsce

Przez ostatni czas, bardzo popularnym sektorem wśród inwestorów był gaming. Miało miejsce dużo debiutów nowych spółek gamingowych – zarówno na głównym parkiecie GPW, jak i rynku NewConnect. Wiele kolejnych podmiotów z tego sektora także zdążyło już zapowiedzieć swoje debiuty.

Jak Dom Maklerski Prosper Capital patrzy aktualnie na sektor gamingu?

W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z bardzo dynamicznym rozwojem gamingu w Polsce. Od niedawna obserwujemy jednak wyhamowanie tego sektora. Aktualnie inwestorzy z większą uwagą przyglądają się poszczególnym spółkom. W obecnym czasie należy więc analizować jakie są podstawy do inwestycji w daną spółkę. Przy tak dużej konkurencji, spółki gamingowe, które chcą osiągnąć sukces na giełdzie, muszą się bardziej wyróżniać. Przykładem ochłodzenia nastrojów w tym sektorze jest choćby spółka Huuuge Games, której debiut był niezbyt spektakularny.

15 marca ruszyła oferta publiczna spółki BTC Studios. Emituje ona ponad dwa miliony akcji serii K i planuje pozyskać kapitał w wysokości przeszło 6 milionów złotych, które chce przeznaczyć na dokończenie swojej głównej produkcji o nazwie “Zorro The Chronicles”.

Co wyróżnia tę spółkę gamingową?

BTC Studios ma dość unikalny model biznesowy. Jej strategia opiera się na produkcji oraz wydawaniu gier opartych o licencji na postacie z bajek animowanych.

Czy polska giełda będzie szła w kierunku wielkich prywatnych spółek technologicznych typu Allegro czy CD Projekt, czy to spółki Skarbu Państwa wciąż będą mieć największy wpływ na indeks WIG20, a co za tym idzie na całą Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie?

Z jednej strony świat idzie w kierunku technologizacji, tak więc można spodziewać się wejścia na rynek większych podmiotów z branży e-commerce. Z drugiej strony, spółki Skarbu Państwa z całą pewnością jeszcze przez dłuższy czas pozostaną w składzie indeksu WIG20 – często są to przedsiębiorstwa o skali europejskiej, jak PKN Orlen czy KGHM Polska Miedź.

Jak Dom Maklerski Prosper Capital zamierza się rozwijać w tym roku? Na czym ten podmiot zamierza się skoncentrować?

Na segmencie akcyjnym. W ostatnim czasie Prosper Capital specjalizował się w emisjach obligacji, teraz spółka pragnie wykorzystać potencjał segmentu akcyjnego i w tym celu prowadzi rozmowy z wieloma emitentami na różnym etapie rozwoju. W tym roku, Prosper Capital wdraża także do oferty Fundusze Inwestycyjne Otwarte.

We współpracy z jakimi emitentami Dom Maklerski Prosper Capital się specjalizuje?

Z podmiotami, które pragną pozyskać kapitał do 10 milionów złotych, czasem odrobinę więcej, lecz z całą pewnością nadal są to mniejsi emitenci, nie giganci typu Allegro czy Answear.com.

Nagranie z rozmowy dostępne jest pod tym adresem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments