Rekordowy rok w nieruchomościach w Polsce

Kawa z Agentem

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W 26. odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości.

Kawa z agentem #26

GUS: Polacy kupili ponad ćwierć miliona mieszkań i domów w 2021

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2021 roku Polacy wydali na nieruchomości ponad 197 miliardów złotych – o 38% więcej niż rok wcześniej. W dwucyfrowym tempie wzrosła zarówno sprzedaż domów jak i działek. Przeciętna transakcja opiewała na 347 tysięcy złotych, co jest o 12,7% wyższą kwotą niż w 2020 roku.

Łącznie w całym 2021 roku w Polsce podpisano ponad 701 tysięcy aktów notarialnych, co stanowi wzrost w ujęciu rocznym o 24,3%. Ponad 257 tysięcy z nich dotyczyło lokali mieszkalnych, a ponad 188 tysięcy działek niezabudowanych.

Warto zaznaczyć, że tendencja wzrostowa cen nieruchomości w ujęciu rocznym panuje nieprzerwanie od 2016 roku. Mieszkania nowe w 2021 podrożały o 9,1% w ujęciu rocznym, a na rynku wtórnym – o 9,3%.

Czy to łabędzi śpiew rynku?​

Informacje płynące z rynku z roku 2022 pokazują jednak, że sytuacja notowana w ubiegłym roku mogła być jedynie łabędzim śpiewem polskiego rynku mieszkaniowego. Od kilku miesięcy bowiem masowo odpływają z niego klienci chcący posługiwać się kredytem hipotecznym.

Coraz mniej wniosków o kredyt hipoteczny

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w czerwcu o kredyty mieszkaniowe wnioskowało o 60% mniej potencjalnych kredytobiorców niż rok wcześniej oraz 18% mniej niż w maju 2022.

Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych najniższa od 7 lat

Znaczące spadki widać także, gdy spojrzymy na liczbę udzielanych kredytów mieszkaniowych. Zgodnie z danymi BIK w maju było ich o 40,3% mniej niż rok wcześniej i jednocześnie najmniej od ponad 7 lat. W efekcie BIK spodziewa się, że wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2022 roku spadnie o ponad 40%.

Deweloperzy budują coraz mniej mieszkań

Załamanie na rynku deweloperskim mocno odczuli nawet giełdowi deweloperzy. Spadek liczby sprzedanych mieszkań w przypadku kilku spółek notowanych na GPW przekroczył nawet 50%.

W efekcie, odpływ z rynku klientów posługujących się kredytami wpływa na ostrożne podejście deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. W pierwszym półroczu 2022 rozpoczęli oni łącznie budowę prawie 72 tysięcy mieszkań, co oznaczało spadek w skali roku o ponad 18%. W drugiej połowie bieżącego roku spadek ten ma jednak być jeszcze bardziej widoczny.

Amerykanie kupują francuskie nieruchomości, bo są tańsze niż w USA

W pięciu pierwszych miesiącach 2022 roku zainteresowanie francuskimi nieruchomościami wśród nabywców z USA wzrosło aż o 37% – między innymi z powodu drastycznego wzrostu cen mieszkań USA i umacniania się dolara na tle innych walut. Nabywcy z USA ponadto zgromadzili sporo oszczędności podczas pandemii i zapragnęli wrócić do podróżowania po 2 latach zamkniętych granic.

Ponadto, ze względu na umocnienie się dolara do euro, nieruchomości w Europie są dla Amerykanów tańsze o 16% niż w 2021 roku. Innymi modnymi europejskimi lokalizacjami dla nabywców nieruchomości z USA są Majorka, Sardynia i Florencja.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments