Rekordowy popyt na mieszkania – wszystko przez Bezpieczny Kredyt 2%

99
Wynajem mieszkania

Program Bezpieczny Kredyt 2 procent ruszył z prawdziwym impetem. Z najnowszych danych Otodom Analytics wynika, że w siedmiu największych miastach w Polsce w połowie lipca sprzedawało się około 300 mieszkań dziennie.

Takich wyników nie odnotowano nawet w szczytowym okresie rekordowego pod względem sprzedaży 2021 roku.

Sprzedaż mieszkań w lipcu bije rekordy Przekazanie kluczy do mieszkania w TBS

Ewa Tęczak z firmy Otodom wyjaśnia, że dużą grupę nabywców mieszkań w lipcu stanowią osoby, które złożyły już wniosek o wsparcie w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent, zaś deweloperzy zgodzili odroczenie terminu pierwszej wpłaty do czasu przyznania kredytu. W takim przypadku mieszkanie ma status sprzedanego.

Warto dodać, że według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, banki odnotowały już prawie pięć tysięcy wniosków o Bezpieczny Kredyt. Co więcej, kredyt hipoteczny 2% oferuje już osiem instytucji: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao, PKO Bank Polski, VeloBank, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, SGB-Bank oraz i Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Mało tego – przedstawiciele serwisów z ogłoszeniami mieszkaniowymi informują, że w drugim tygodniu od startu rządowego programu zainteresowanie było jeszcze większe niż w pierwszym.

Ponadto, spora część transakcji została zawarta również przez osoby, które nie korzystają z Bezpiecznego Kredytu 2 procent, jednak zdecydowały się na zakup mieszkania w obawie przed wzrostem cen.

Wiele osób chce kupić mieszkanie jak najszybciej w obawie, że za miesiąc lub dwa będzie ono droższe lub nie będzie dostępne. Eksperci zauważają, że już teraz znalezienie gotowego dwu- lub małego trzypokojowego lokalu stało się wyzwaniem.

Co istotne, w lipcu rekordowa jest także dzienna liczba rezerwacji. Wynosi około 180, co zapowiada, że sierpniowe wyniki sprzedaży mieszkań również powinny być bardzo dobre.

Ceny w lipcu zaczęły dynamicznie rosnąć

Ewa Palus – kierownik Działu Consultingu REDNET Property Group zaznacza, że na rynku zdarzają się już inwestycje, w których cenniki mieszkań zostały zmienione trzy-cztery razy od początku lipca, oczywiście w górę. nieruchomości

Jak nietrudno się domyślić, najmocniej wzrosły ceny mieszkań dwupokojowych i małych trzypokojowych. Z kolei, w przypadku dużych mieszkań, które spełniały kryteria programu, ceny zostały podniesione do maksymalnego progu – czyli 800 tysięcy złotych.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments