Ile zarabia rachmistrz spisowy?

12578

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rusza już w kwietniu. Jego wyniki mają odpowiedzieć na pytania: ile nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Informacje o tym będziemy mogli podać przez internet – w aplikacji spisowej lub podczas rozmowy z rachmistrzem. W poniższym tekście skoncentrujemy się właśnie na osobie tego urzędnika. Kim jest rachmistrz spisowy? Czym dokładnie się zajmuje? Jak zostać rachmistrzem spisowym? Ile zarabia rachmistrz spisowy? Dowiemy się poniżej.

Rachmistrz spisowy – kto to?

Rachmistrz spisowy to osoba, która zbiera w trakcie spisów statystycznych dane w drodze bezpośredniego wywiadu z badanym (zarówno w badaniu reprezentacyjnym jak i w badaniu pełnym). Rachmistrzowie spisowi powoływani są przez dyrektora urzędu statystycznego, na wniosek gminnego komisarza spisowego – wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta.

Rachmistrz spisowy – czym się zajmuje?

Do głównych zadań rachmistrza spisowego w przypadku Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 należy:

 • Przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych, w zależności od aktualnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu (interaktywną aplikację formularzową)
 • Zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej
 • Przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej, np. gdy zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie z powodu rezygnacji czy zachorowań lub dotrzymanie terminu realizacji spisu będzie zagrożone

Rachmistrz spisowy obowiązany jest do zachowania tajemnicy statystycznej, co potwierdza złożeniem przyrzeczenia o ustawowo określonej treści. Za złamanie tajemnicy statystycznej grozi nawet 5 lat więzienia.

Rachmistrz spisowy – wymagania

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:

 • Mieć ukończone 18 lat
 • Cieszyć się nieposzlakowaną opinią
 • Posiadać co najmniej średnie wykształcenie
 • Posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie
 • Nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Kandydat na rachmistrza spisowego w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 może składać dokumenty osobiście w siedzibie urzędu gminy lub za pośrednictwem:

 • Poczty elektronicznej (na skrzynkę e-mailową urzędu gminy)
 • Platformy ePUAP
 • Operatora pocztowego (w tym Poczty Polskiej czy firm kurierskich)

Kandydat na rachmistrza weźmie udział w szkoleniu przeprowadzanym w trybie zdalnym. Szkolenia dla rachmistrzów spisowych obejmować będą część teoretyczną oraz część praktyczną i będą zakończone egzaminem. Kandydaci, którzy uzyskają pozytywny wynik z egzaminu – co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi – zostaną wpisani na listę osób zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza.

O kolejności na liście decydować będzie najwyższa liczba punktów uzyskanych na egzaminie przez kandydatów z danej gminy. Kandydaci, którzy uzyskają najwyższe miejsce na liście, zostaną powołani na rachmistrzów spisowych w liczbie adekwatnej do potrzeb gminy.

Do przeprowadzenia narodowego spisu powszechnego w tym roku potrzebnych jest około 17 tysięcy rachmistrzów.

Rachmistrz spisowy 2021 – wynagrodzenie

Zgodnie z ustawą wynagrodzenie rachmistrza spisowego ustala się, w zależności od metody przeprowadzania przez niego wywiadów z osobami fizycznymi objętymi spisem powszechnym, jako iloczyn stawki w wysokości 6 złotych brutto i liczby przeprowadzonych ankiet, niezależnie czy dotyczą one wywiadów bezpośrednich czy telefonicznych.

Początkowo stawka za wywiad telefoniczny miała być o 3 PLN niższa, a za bezpośredni – o złotówkę wyższa, jednak sytuacja pandemiczna zmieniła te warunki, obecnie zakłada się, że ankiet bezpośrednich będzie przez urzędników bardzo niewiele.

Ile więc może zarobić przeciętny rachmistrz? Główny Urząd Statystyczny odpowiada, że trudno na to odpowiedzieć – zależy to bowiem od sprawności samego rachmistrza, ale też i od tego, ile osób będzie się chciało spisywać przez telefon lub bezpośrednio. GUS jednak zaznacza, że nie musi być to praca na pełen etat. Spisywać można po godzinach pracy. Ważne tylko, by nie dzwonić do ludzi za późno, czyli po godzinie 22:00.

Z przekazywanych przez biura spisowe informacji wynika, że chętnych nie brakuje. Wiele osób zakłada, że przy wywiadach telefonicznych, sprawny rachmistrz będzie w stanie zarobić nawet 60 złotych brutto na godzinę.

Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie trwać od 1 kwietnia do 30 września.

Poprzedni artykułBillions – serialowy hit dla inwestorów
Następny artykułPolacy są coraz mniej szczęśliwym narodem! Potwierdza to raport ONZ
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments