Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. pandemii Covid-19, dziś rano w RMF FM przyznał, że rząd powoli zaczyna odmrażać życie społeczne w Polsce.

Szkoły pierwsze!

Według prof. Horbana, luzowanie obostrzeń dot. pandemii COVID-19 powinniśmy zacząć od szkół, do których posłano już dzieci z klas 1-3.

– Przede wszystkim wydaje się, że najpierw należy otworzyć szkoły, dlatego że dzieci, nawet jeżeli chorują, to chorują w sposób łagodny. Nauczyciel też jest w miarę zdrowy. To nie jest osoba 80-letnia – powiedział.

Dodał jednak, że nie należy się jeszcze zanadto spieszyć.

– Jeszcze się nie spieszmy, bo cały nasz wysiłek przez rok czyniony, potężny, demolujący właściwie życie społeczne, może wziąć w łeb. Mamy już szczepionkę, ale w ilościach jeszcze niewystarczających przynajmniej dla tej grupy najbardziej wrażliwej – tłumaczył.

Jest lepiej

Zdaniem lekarza i tak sytuacja jest już miarę opanowana.

– Jest lepiej, zdecydowanie jest lepiej, ale nie tak dobrze. Spada nam liczba nowo zdiagnozowanych zakażeń, co jest efektem przedłużenia zaleceń czy obostrzeń, które obowiązywały do grudnia. Liczba zgonów też już maleje, ponieważ nie dochodzi do nowych zakażeń. Ci, co umierają, to są osoby starsze, schorowane – mówił ekspert.

Nadal więc nie wiemy, kiedy dokładnie życie społeczne wróci do pełnej normalności. Zdaniem Horbana powinno to nastąpić najpóźniej do czerwca br.

Jego słowa są więc mniej więcej zbieżne z tym, co ostatnio mówili np. politycy brytyjscy, którzy stwierdzili, że choć nie mogą obiecać obywatelom, że wszystko wróci do normy do Wielkanocy, tak do okresu wakacji może być to bardziej realne. I to mimo faktu, że po jednej dawce szczepionki w tym państwie dostało już prawie 6,5 miliona ludzi. Teraz brytyjski rząd bierze pod uwagę jednak jeszcze większe uszczelnienie granic, by dodatkowo chronić obywateli przed pojawiającymi się nowymi mutacjami COVID.

Tylko w sobotę na wyspach brytyjskich zaszczepiono 491 tys. osób. Ośrodki szczepień działają już niemal wszędzie: w szpitalach, przychodniach zdrowia, kościołach, świetlicach, a nawet w kinach.

Poprzedni artykułBanknot 1000 zł? Tak, pojawi się na rynku za parę lat
Następny artykułKE proponuje wprowadzenie obszarów podwyższonego ryzyka COVID-19
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments