Prezes UOKiK z nowymi uprawnieniami?

0
UOKiK

Okazuje się, że prezes UOKiK może mieć wkrótce nowe uprawnienia dot. walki z przestępcami czy firmami, które zagrażają konsumentom. Niestety budzą one pewne kontrowersje.

Kontrowersyjna nowelizacja dot. UOKiK

UOKiKChodzi o projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Właśnie startują konsultacje społeczne jego dotyczące. Nowe pomysły budzą jednak kontrowersje. Dlaczego? Wśród zapisów znajdujemy np. takie, które przyznają prezesowi UOKiK (dziś jest nim Tomasz Chróstny) możliwość m.in. usuwania treści lub całkowitego blokowania dostępu do danych stron internetowych. Podobną „czarną listę” stron prowadzi też np. Roskomnadzor, rosyjski regulator telekomunikacyjny, który wpisał na nią w tym roku giełdę kryptowalut Binance, mimo że ta prowadzi legalną działalność na całym świecie.

To jednak nie jedyne paragrafy, które prowokują pytanie, czy aby nie przekracza się już pewnej granicy. Do tego, jeżeli tylko zaistnieje podejrzenie naruszania zbiorowych interesów konsumentów, urzędnik UOKiK będzie mógł kupić towary lub usługi pod tzw. pod przykrywką. Upoważnia się go do „dokonywania zakupów towarów lub usług, w razie potrzeby, z możliwością przedstawienia się jako inna osoba/ukrycia tożsamości w celu ich przetestowania”. Operacje tego typu będą możliwe też przy współpracy z policją, ale pod warunkiem, jeśli transakcja będzie się wiązać z ryzykiem zagrożenia jego zdrowia lub życia. Innymi słowy, urząd będzie mógł płacić domniemanym przestępcom za ich towary i usługi, by te przetestować i tym samym sprawdzić, czy faktycznie łamane jest prawo.

Do tego tego policja ma pomagać urzędnikom, gdy ci będą potrzebować pomocy w przypadku realizacji „uprawnienia do przeszukania w toku postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub postępowania klauzulowego”.

Fałszywa tożsamość

To nadal nie koniec. Prezes UOKiK będzie mógł także zgłaszać się do szefa ABW z prośbą o sporządzenie i wydanie dokumentów, bądź środków identyfikacji elektronicznej, które uniemożliwiają ustalenie danych identyfikujących kontrolującego. Chodzi więc o uzyskanie przez niego tzw. fałszywej tożsamości.

Nowe uprawnienia prezesa UOKiK są owocem unijnego rozporządzenia CPC w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów.

Nie wiadomo, czy nowela ustawy wejdzie ostatecznie w życie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments