Zgodnie z doniesieniami agencji prasowej TASS, Władimir Lisin, prezes zarządu i główny akcjonariusz NLMK Group, znalazł się na szczycie rosyjskiej listy Forbesa. Jego majątek szacuje się na 22,7 mld dolarów.

Najbogatsi Rosjanie

Lisina ściga jego imiennik – Władimir Potanin, prezes firmy górniczo-metalurgicznej Norilsk Nickel. Jego Forbes wycenił na kwotę 22,3 mld dolarów. Wcześniej to jednak on znajdował się na czele rankingu. Pierwszą trójkę zamknęła rodzina Suleimana Kerimova, właściciela firmy wydobywającej złoto Polyus, z majątkiem wartym 21 miliardów dolarów.

Grupa NLMK jest największym producentem stali w Rosji. Jej aktywa produkcyjne znajdują się w Rosji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Z kolei zdolność produkcyjna przekracza 17 mln ton rocznie. Główny akcjonariusz spółki, którym właśnie jest Lisin, kontroluje 81,4 proc. akcji spółki, zaś 18,6 proc. znajduje się w wolnym obrocie.

Z kolei Elena Baturina ponownie zajmuje pierwsze miejsce na liście najbogatszych kobiet Rosji magazynu Forbesa. Stoi ona na czele Inteco Management. Jej kapitał szacuje się jednak na „jedynie” 1,3 mld dolarów.

Zmiany wśród najbogatszych w Chinach

Ciekawe zmiany zaszły też u południowych sąsiadów Rosji. Zhong Shanshan, założyciel popularnej chińskiej marki wody butelkowanej Nongfu Spring, wyprzedził założyciela Alibaby (BABA) Jacka Ma w kwestii majątku. Zgodnie z danymi Bloomberga, teraz on jest najzamożniejszym Chińczykiem. Według obliczeń tydzień temu jego szacunkowa wartość netto wyniosła aż 58,7 mld dolarów. Tym samym prześcignął on Ma, który posiada „tylko” 56,7 mld dolarów.

Na początku tego roku, Chiny były już domem dla większości miliarderów na świecie. To w Państwie Środka mieszka więcej takich osób niż USA i Indiach razem wziętych. Przynajmniej jeśli wierzyć badaniom Hurun Report.

Hongkong jest też jak dotąd drugim najpopularniejszym miejscem, gdzie chcą być notowane firmy. Walczy o prymat z Nasdaq’em z Nowego Jorku. To m.in. dzięki temu azjatyckie kraje stają się ojczyznami miliarderów.

Warto jednak dodać, że nadal nikomu nie udało się prześcignąć w roli najbogatszego Azjaty słynnego potentata rynku telekomunikacyjnego w Indiach – Mukesha Ambani’ego. Według danych Forbesa jego majątek wynosi aż 88,4 miliarda dolarów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments