Pracownicze Plany Kapitałowe okażą się porażką rządu?

7621

Nowe badanie wskazuje, że rząd w kwestii promocji Pracowniczych Planów Kapitałowych poniósł klęskę. Jedynie 40 proc. Polaków w ogóle wie, czym one są. Zaledwie co dziesiąty rodak potrafi wytłumaczyć, na czym dokładnie polegają. Z kolei dwie trzecie nie jest przekonanych, by z nich korzystać. To ostatnie wynika niemal na pewno z braku wiedzy.

Nowe badanie przeprowadziła Izba Zarządzająca Funduszami i Aktywami. Wyniki poznała z kolei „Rzeczpospolita”.

Pracownicze Plany Kapitałowe – a co to jest?

Z raportu wynika, że tylko 18 proc. Polaków jest pewnych tego, że dołączy do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Właściwie tyle samo – 17 proc. – podjęło decyzję całkowicie odwrotną. Aż 65 proc. badanych jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie.

Warto zapytać: dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Polacy niemal nic nie wiedzą o nowym pomyśle rządu, który w założeniu ma pomóc im oszczędzić pieniądze na emeryturę. Jedynie 40 proc. Polaków potrafi powiedzieć, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe. Tyle że dla tej grupy to sposób na gromadzenie dodatkowych pieniędzy na starość. Nic więcej nie wiedzą o idei i programie. Tylko co dziesiąty ankietowany umiał wytłumaczyć, na czym dokładniej polega nowy program.

Jeśli zaś niewiele wiemy o programie, jak mamy podjąć decyzję o tym, czy brać w nim udział? Widać to najlepiej  w dalszej części badania. Jednoznacznego zdania na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych nie był w stanie wskazać co drugi z badanych. Z kolei 25 proc. osób zgodziło się ze stwierdzeniem, że PPK mają więcej zalet niż wad. Co piąty miał zgoła odmienne zdanie.

Co hamuje dołączanie do PPK poza brakiem wiedzy? Polacy najbardziej obawiają się perspektywy obniżonego wynagrodzenia (75 proc.). Poza tym nie do końca potrafią zaufać pomysłowi (69 proc.), a także obawiają o opłacalność PPK (69 proc.).

Portfel Polaka edukuje

Jako że ideą naszego portalu jest edukowanie w kwestiach finansów, pod tym linkiem znajdziecie szczegółowy artykuł dot. PPK. Dowiecie się z niego czym są PPK i czy warto się nimi w ogóle zainteresować.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments