Praca sezonowa za granicą cieszy się wprost ogromną i niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Okazuje się, że aż 3 miliony naszych rodaków każdego roku się na nią decyduje. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ten rodzaj zajęcia umożliwia podjęcie zatrudnienia poza granicami kraju zwłaszcza tym osobom, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na stałą czy chociażby dłuższą emigrację, a skoro zarobki w Europie Zachodniej wciąż są wyraźnie wyższe, to praca sezonowa umożliwia dość szybkie podreperowanie swojego domowego budżetu. Tym bardziej, że wielu zagranicznych pracodawców co roku poszukuje właśnie pracowników sezonowych z zagranicy.
Do jakich krajów najczęściej Polacy jeżdżą w celu pracy sezonowej? Jakie prace są najpopularniejsze i ile można zarobić? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od prawnego wyjaśnienia pojęcia pracy sezonowej za granicą:
Praca sezonowa w krajach Unii Europejskiej – regulacje prawne
Decydując się na pracę sezonową w krajach Unii Europejskiej warto pamiętać o tym, iż regulacje unijne – w odróżnieniu od polskich – ściśle wyjaśniają na czym polega ten rodzaj zatrudnienia. Polski Kodeks Pracy nie zawiera definicji oraz zasad odnoszących się do pracownika sezonowego. Jedynie z wyroku Sądu Najwyższego można dowiedzieć się, iż praca sezonowa jest wykonywana przez określoną część roku, a więc ma charakter tymczasowy i przejściowy.
Zupełnie inaczej wygląda to w zapisach prawa unijnego. Według przepisów Unii Europejskiej pracownik sezonowy to taka osoba, która na terenie innego państwa członkowskiego wykonuje pracę najemną przez okres nie dłuższy niż osiem miesięcy. Dodatkowo w regulacjach unijnych znajduje się zapis, iż praca tego typu powinna być uzależniona od pór roku i powtarzać się każdego roku. Zatem pracownikiem sezonowym w Unii Europejskiej będzie osoba zatrudniona do prac okresowych, które powtarzają się każdego roku w sposób regularny i cykliczny.
W związku ze specyfiką pracy sezonowej jest ona kierowana głównie do osób, które nie chcą lub nie mogą podjąć pełnoetatowego zatrudnienia. W związku z tym jest ona doskonałym rozwiązaniem dla uczniów, studentów, emerytów, rencistów, osób przebywających na urlopie bądź posiadających dłuższą przerwę w zatrudnieniu (na przykład przestój u pracodawcy i związany z tym urlop bezpłatny). Jednak praca sezonowa nie jest zarezerwowana jedynie dla ściśle określonej grupy osób. Z tego rodzaju zatrudnienia może skorzystać każda osoba, dla której zajęcie sezonowe jest możliwością zarobienia pieniędzy.
Praca sezonowa – gdzie wyjeżdżają Polacy?
Możliwości pracy sezonowej za granicą dla Polaków jest wiele. Najczęściej osoby z naszego kraju decydują się na wyjazd w tym celu do Niemiec. Co ważne, w tym kraju występuje ogromna pula wolnych wakatów w całej gospodarce – ich liczba przekracza aż 1,5 miliona.
Inne popularne kierunki pracy sezonowej wśród naszych rodaków, to:
- Holandia
- Francja
- Belgia
- Norwegia
- Szwecja
- Dania
- Wielka Brytania
- Czechy
- Islandia.
Osoby, które posiadają doświadczenie związane z pracą sezonową za granicą, najczęściej polecają innym wyjazd do Skandynawii – w tych krajach bez problemów można porozumiewać się po angielsku, a przeciętne zarobki są wyraźnie wyższe niż w pozostałych państwach.
Najpopularniejsze prace sezonowe w Niemczech
W największym stopniu Niemcy poszukują osób do pracy przy zbiorach – konkretnie do zbierania truskawek, pomidorów, ogórków czy szparagów. To jednak nie wszystko. Zdarzają się także oferty dla drwali i pilarzy – zwłaszcza zimą, w okresie przedświątecznym, przy wycince choinek. Niezależnie od pory roku, znajdziemy również wiele ofert dotyczących okresowej pomocy przy przeprowadzkach lub opieki nad osobami starszymi. W ostatnich latach na popularności zyskały też prace przy produkcji i logistyce.
Najpopularniejsze prace sezonowe w Holandii
W Holandii także w pierwszej kolejności znajdziemy sezonową pracę przy zbiorach – ogórków, truskawek, szparagów, pieczarek czy pomidorów. Pojawiają się także liczne oferty pracy przy hodowli kwiatów (przez cały rok) oraz przy pakowaniu i sortowaniu produktów, w przemyśle spożywczym – głównie owoców, warzyw i ryb; czy w branży budowlanej.
Najpopularniejsze prace sezonowe we Francji
We Francji natomiast bardzo popularną pracą sezonową są zbiory winogron. To jednak nie wszystko. Znajdziemy także wiele ofert związanych z pracą w gastronomii czy hotelarstwie. W tym przypadku jednak przeważnie wymagana będzie znajomość języka francuskiego na poziomie komunikatywnym. Co więcej, podobnie jak w Niemczech, w ostatnich latach na popularności zyskały też prace przy produkcji i logistyce.
Najpopularniejsze prace sezonowe w pozostałych często wybieranych przez Polaków krajach
W Belgii znajdziemy mnóstwo ofert dotyczących pracy przy produkcji i logistyce – zwłaszcza przy przygotowywaniu prefabrykatów.
W Norwegii większość ofert dotyczy zbiorów owoców (głównie malin, borówek i jabłek) i warzyw, opieki nad ludźmi starszymi lub niepełnosprawnymi (w domach opieki oraz w domach prywatnych), a także w hotelarstwie. Co więcej w Norwegii bardzo popularne są także zimowe prace sezonowe – zwłaszcza przy odśnieżaniu oraz wycince choinek.
Szwedzi z kolei szukają osób do zbierania truskawek, runa leśnego czy pielęgnacji lasów. Oferty pracy w tym kraju znajdziemy również w branży hotelarskiej, gastronomicznej oraz przy produkcji i logistyce.
W Anglii dominuje praca sezonowy w gastronomii i hotelarstwie. Oferty dotyczą przede wszystkim pracy w pubach, restauracjach szybkiej obsługi, hotelach i hostelach oraz parkach rozrywki. Możliwe jest także znalezienie zatrudnienia przy zbiorach.
Do Czech, Polacy wybierają się głównie w celu pracy przy produkcji i logistyce.
W Islandii praca sezonowa jest dość krótka. Oferty pojawiają się na okres od maja do czerwca, a chętnych jest bardzo wielu. W tym kraju możemy znaleźć sezonowe zatrudnienie w hotelarstwie, na lotniskach oraz w przemyśle rybnym.
Ile można zarobić?
Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia podaje, że w ubiegłym roku średnie stawki w pracy za granicą wynosiły:
- Przy zbiorach – 7-12 euro netto na godzinę
- Przy produkcji, logistyce – 10-11 euro netto na godzinę
- Przy opiece nad osobami starszymi – 1300 euro netto miesięcznie
- W branży budowlanej – 12 euro netto na godzinę
W każdej z tych branż zdecydowanie najwyższe wynagrodzenie otrzymamy w Skandynawii. Często potrafi ono przekroczyć nawet 20 euro za godzinę. W wybranych pozostałych krajach, sytuacja przedstawia się tak:
- Belgia: 11-15 euro netto za godzinę
- Holandia: 10,5-12 euro netto za godzinę
- Francja: 10-13,5 euro netto za godzinę
- Niemcy: 9,8-14 euro netto za godzinę
- Wielka Brytania: 10-18 funtów netto za godzinę
- Czechy: około 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie (praca przy produkcji)
Pozostałe prace sezonowe
Instruktor windsurfingu lub kitesurfingu
Na tym jednak możliwości się nie kończą. Istnieje jeszcze kilka specyficznych prac sezonowych, które możemy znaleźć w wielu krajach, a co więcej, będą one oferować intratne wynagrodzenie. Jednak będą one wymagać specjalnych umiejętności. Po pierwsze, w kurortach wypoczynkowych podczas sezonu lokalne szkółki szukają instruktorów sportu, który jest jednoznacznie związany z danym miejscem. W nadmorskich oraz tych położonych nad jeziorami kurortach, taką pracą sezonową jest instruktor kitesurfingu i windsurfingu. Należy jednak mieć świadomość, że w szkółkach zatrudniani są jedynie pracownicy ze stosownymi uprawnieniami.
Instruktor narciarski
Zimą natomiast warto szukać pracy sezonowej w górskich rejonach. W miejscowych kurortach można wtedy znaleźć pracę instruktora narciarskiego. Najwięcej ofert pochodzi z takich krajów, jak Austria, Niemcy, Włochy, Francja i Szwajcaria. W tym przypadku również można liczyć na ponadprzeciętne zarobki, najczęściej przekraczające 1500 euro netto miesięcznie.
Praca przy organizacji wydarzeń kulturalnych
Kolejna ciekawa praca sezonowa, dostępna praktycznie w każdym z wyżej wymienionych krajów w wakacje, związana jest z wydarzeniami kulturalnymi. Lato to czas festiwali muzycznych i innych eventów na świeżym powietrzu. Praca przy takich wydarzeniach jest świetnym rozwiązaniem dla osób interesujących się muzyką, filmem, teatrem czy sztuką. W tym przypadku, w tej pracy będzie można nie tylko zarobić, ale również zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe związane ze swoją pasją.