Prace sezonowe w Polsce – na czym można zarobić w okresie wakacyjnym?

0
Prace sezonowe w Polsce 2021

Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. To dobry czas nie tylko na wypoczynek, ale również na dodatkowy zarobek. Co roku, przy okazji rozpoczęcia kalendarzowego lata na popularności zyskuje zagadnienie pracy sezonowej, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jakie oferty pracy są przez nich najbardziej poszukiwane w tym okresie? Na czym można zarobić w wakacje? Przekonamy się poniżej:

Popularne prace sezonowe w Polsce 2021 – kelner

Teoretycznie, godzinowa stawka dla kelnera uchodzi za jedną z najniższych oferowanych na rynku. Przeważnie wynosi ona 12-13 złotych brutto za godzinę. Nie oznacza to jednak wcale, że w praktyce kelner będzie tak niewiele zarabiał. Na tej posadzie można bowiem liczyć na napiwki, które przeważnie generują nawet podwójną wypłatę. Rzeczywista wysokość płac kelnerów zależy przede wszystkim od miejsca zatrudnienia. Najlepiej zarabiają osoby pracujące w miejscowościach często odwiedzanych przez turystów, szczególnie tych zagranicznych. Średnie zarobki kelnera – wraz z napiwkami – szacowane są na około 20 złotych netto za godzinę.

Jak doskonale wiadomo, kelner to osoba odpowiedzialna za obsługę gości w restauracji, barze czy kawiarni. Stanowi wizytówkę lokalu, w którym pracuje – to właśnie on odpowiada za powitanie oraz kontakt z klientami. Najważniejsze obowiązki kelnera to:

 • Dbanie o czystość i odpowiednie nakrycie stołu
 • Witanie gości i wskazywanie im właściwego stolika
 • Podawanie menu oraz udzielanie informacji na temat oferty lokalu gastronomicznego
 • Przyjmowanie zamówień od klientów
 • Przynoszenie gościom zamówionych przez nich dań i napojów
 • Zabieranie zbędnych naczyń ze stołu
 • Przekazywanie klientom rachunku, a także przyjmowanie zapłaty.

Jakość pracy kelnerek i kelnerów ma duży wpływ na opinie i zadowolenie gości lokalu. Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się wysoką kulturą osobistą, komunikatywnością, cierpliwością oraz podzielnością uwagi.

Popularne prace sezonowe w Polsce 2021 – merchandiser

Praca merchandisera najczęściej polega na wykładaniu towaru na półkach oraz dbaniu o właściwą ich ekspozycję. Od kandydatów na te stanowiska najczęściej oczekuje się kreatywności i zmysłu estetycznego. Przeważnie konieczna jest aktualna książeczka sanitarno-epidemiologiczna. Doświadczenie na podobnym stanowisku z reguły nie jest wymagane. Średnie wynagrodzenie jakie otrzymują pracownicy na tym stanowisku to 13 złotych netto za godzinę.

Popularne prace sezonowe w Polsce 2021 – pracownik na linii produkcyjnej

Wymagania jakie kandydatom do pracy na produkcji stawiają pracodawcy są bardzo różne. Na liniach produkcyjnych potrzebna są najczęściej osoby sprawne manualne. Od operatorów wózków widłowych wymagane są odpowiednie uprawnienia, a czasami również podstawowa znajomość obsługi komputera czy skanera elektronicznego. Podobne warunki stawiane są czasami kandydatom na stanowisko magazyniera.

Zdarza się, że od chętnych na wyżej wymienione stanowiska wymagana jest również aktualna książeczka sanitarno-epidemiologiczna oraz czynne prawo jazdy kategorii B. Osoby zainteresowane pracą na produkcji muszą być gotowe najczęściej na system trzyzmianowy. Średnie zarobki pracownika na linii produkcyjnej wynoszą 14 złotych netto za godzinę.

Popularne prace sezonowe w Polsce 2021 – konsultant w call center

Od kandydatów na stanowisko konsultanta w call center najczęściej wymaga się wykształcenia minimum średniego, poprawnej wymowy i umiejętności obsługi komputera. Doświadczenie na podobnym stanowisku jest najczęściej mile widziane lecz nie jest ono obowiązkowe. Chętni na to stanowisko muszą być gotowi do pracy w systemie zmianowym. Średnie zarobki konsultanta w call center wynoszą 16 złotych netto za godzinę.

Zwyczajowo call center przedstawiane jest jako obszerny open space, wypełniony gwarem rozmów osób, które tuż obok siebie siedzą w słuchawkach przed komputerem i prowadzą dyskusje z petentami. Różny może przy tym być zakres obowiązków takich konsultantów. Do ich najczęstszych zadań należą: udzielanie pomocy technicznej klientom, przyjmowanie reklamacji, prowadzenie działań marketingowych i reklamowych, prezentowanie nowej oferty produktów lub usług i ich sprzedaż. A wszystko to przez komunikator umożliwiający połączenia głosowe.

Konsultanci w call center nie muszą więc zasadniczo mieć specjalistycznej wiedzy – a jeśli jej potrzeba to firma zazwyczaj zapewnia odpowiednie szkolenia. Muszą natomiast odznaczać się komunikatywnością, cierpliwością i opanowaniem. Przydaje się także odpowiednie podejście do drugiego człowieka – znajomość pewnych psychologicznych mechanizmów, które pozwolą uspokoić zdenerwowanego rozmówcę, okazać mu wsparcie i przekonać go o swoim zaangażowaniu.

Popularne prace sezonowe w Polsce 2021 – niania

Za jedną z najlepiej opłacanych prac sezonowych uchodzi posada niani/opiekuna do dzieci. Jest to osoba zawodowo opiekująca się dziećmi. Może także zajmować się wychowaniem dzieci, pomagać im w nauce, prowadzić zajęcia plastyczne, muzyczne czy sportowe. Przy tej pracy nie jest wymagane konkretne wykształcenie lub uzyskanie określonych uprawnień. Kluczowe są umiejętności miękkie niani. Najczęściej opiekunka do dzieci musi się odznaczać:

 • Odpowiedzialnością
 • Życzliwością
 • Pogodnym usposobieniem
 • Pozytywnym nastawieniem do pracy
 • Kreatywnością
 • Dyspozycyjnością
 • Elastycznością

Wynagrodzenie, które są skłonni płacić rodzice niani ich dzieci wynosi średnio 20 złotych za godzinę. Odrobinę niższą stawkę otrzymują najczęściej osoby bez doświadczenia.

Popularne prace sezonowe w Polsce 2021 – hostessa

Od lat praca na stanowisku hostessy (lub hosta) należy do zdecydowanie najpopularniejszych sezonowych ofert. Praca hostessy polega w głównej mierze na reprezentowaniu produktów i marek. W zależności od imprezy jest ona odpowiedzialna za witanie gości lub klientów, zachęcanie do wzięcia udziału w konkursach i promocjach, czy rozdawanie ulotek lub innych gadżetów reklamowych.

Hostessa musi być osobą pogodną i otwartą. Powinna wykazywać się wysoką kulturą osobistą. Miła aparycja także jest ważna. Hostessa w dużej mierze swoim wyglądem wzbudza zainteresowanie produktem. Kompetencje miękkie i pogodny nastrój, który niezbędny jest w kontaktach z klientami to podstawa. Praca hostessy często polega na prowadzeniu rozmów z ludźmi, więc musi być ona osobą komunikatywną i sympatyczną oraz entuzjastycznie nastawioną do świata. Przeważnie wymagana jest aktualna książeczka sanitarno-epidemiologiczna. Z kolei doświadczenie na tym stanowisku zwykle nie jest rozpatrywane jako obowiązkowe.

Zarobki hostessy średnio wynoszą 18 złotych netto za godzinę.

Popularne prace sezonowe w Polsce 2021 – instruktor windsurfingu i kitesurfingu

Instruktor windsurfingu lub kitesurfingu uchodzi w naszym kraju za sezonową pracę marzeń dla bardzo wielu osób. Oczywiście nie jest to jednak praca dla każdego. W praktyce niemal we wszystkich szkołach windsurfingu i kitesurfingu zatrudniani są jedynie pracownicy ze stosownymi uprawnieniami. W naszym kraju funkcjonuje jednak wiele szkół organizujących kursy na instruktora windsurfingu oraz kitesurfingu. Kurs instruktorski zazwyczaj składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, a jego ukończenie musi zostać potwierdzone wydaniem certyfikatu. Każdy instruktor powinien także otrzymać stosowną legitymację.

Praca instruktora windsurfingu lub kitesurfingu wymaga jednak pewnych predyspozycji. Niestety, nie każdy będzie umiał przekazać swoją wiedzę w odpowiedni sposób. Dlatego więc dobry instruktor windsurfingu lub kitesurfingu musi wyróżniać się dużą cierpliwością i odpowiednim podejściem do ludzi. Tak więc, liczą się nie tylko fizyczne umiejętności praktyczne, ale i kompetencje miękkie.

Duże wymagania w pełni rekompensują jednak absolutnie bezkonkurencyjne zarobki w przypadku wakacyjnych prac sezonowych. Okazuje się, że średnia stawka na tym stanowisku wynosi aż 25 złotych netto za godzinę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments