Opozycja wygrywa w Rzeszowie

0
Jarosław Kaczyński

Opozycja wygrywa w Rzeszowie. Jej wspólny kandydat na prezydenta, Konrad Fijołek, wygrał walkę o miejski ratusz już w I turze.

Opozycja pokonuje PiS

Okazuje się, że zjednoczona opozycja potrafi pokonać PiS.

W I turze przedterminowych wyborów na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierała opozycja, zdobył aż 56,51 proc. głosów. Oznacza to, że wygrał walkę o ratusz już w I turze. Z kolei Ewa Leniart, którą poparł PiS, zdobyła tylko 23,62 proc. głosów. Marcin Warchoł, który startował z poparciem wcześniejszego prezydenta miasta i Solidarnej Polski, wywalczył jedynie 10,72 proc. głosów. Z kolei poseł Konfederacji Grzegorz Braun 9,15 proc. Frekwencja wyniosła 54 proc.

Już wyniki exit poll pokazały, że Fijołek wygrał w I turze.

Drodzy rzeszowianie, sąsiedzi, przyjaciele, współobywatele, bardzo wam dziękuję. To wy jesteście autorami tego historycznego sukcesu. Nisko wam się kłaniam – komentował swój sukces. – Pokazaliście, jak piękne może to być miasto, jak pięknymi obywatelami jesteśmy. Dziękuję za udział w święcie demokracji.

Dodał, że „taka cudowna atmosfera towarzyszyła nam przez całą kampanię”.

– Ale zdaję sobie sprawę, że zaprezentowane słupki to tylko sondaże. Czekamy na oficjalne wyniki – zapewnił. – W Rzeszowie nie wygrała żadna opcja, nie wygrała żadna formacja, żadna strona między nami obywatelami. W Rzeszowie zwyciężyła jedność.

Zwłaszcza owa „jedność” pojawiała się w jego wypowiedzi.

– W Polsce, w której tak głębokie są podziały, także zwycięży jedność. Z Rzeszowa zacznie się powrót do samorządności, do jedności i demokracji – zapowiedział Konrad Fijołek. – Puściliśmy w Polsce pozytywny sygnał, że można. Że można jednoczyć się wokół ważnych spraw w tym kraju. Dziękuję – dodał.

Klęska PiS

Sukces opozycji oznacza przegraną PiS-u. Partia rządząca poniosła podobną klęskę jak w czasie wyborów do Senatu, który także odbiła opozycja.

Możliwe, że wynik Leniart byłby lepszy, ale głosy prawicy podzieliły się na trzech polityków – nią samą, Brauna i Warchoła. Tym samym pomogło to w wygranej Fijołkowi.

Zapewne będzie to miało odbicie w relacjach wewnątrz Zjednoczonej Prawicy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments