Wirusoodporne zawody – tak możesz pracować zdalnie

0
praca zdalna

Ze względu na pandemię koronawirusa, takie pojęcia jak praca zdalna czy home office stały się najczęściej powtarzanymi zagadnieniami na rynku pracy w zeszłym roku. Oczywiście ten trend cały czas trwa i z powodu różnych obostrzeń oraz bardzo powolnego tempa szczepień na COVID-19 nic nie zapowiada jego zmiany – w najbliższych miesiącach praca zdalna także będzie miała największe znaczenie. Oczywiście home office posiada mnóstwo zalet i wiele osób doskonale się czuje pracując w ten sposób. Dzięki temu nie marnujemy choćby czasu i pieniędzy na dojazdy do biura.

Oczywiście w przypadku wielu zawodów, praca zdalna absolutnie nie wchodzi w grę, jednak dzięki rozwojowi technologii i internetu coraz więcej zadań na różnych stanowiskach, w różnych branżach można wykonywać w przestrzeni wirtualnej. Jakie są najpopularniejsze zawody do pracy z domu? Jakich kwalifikacji i umiejętności wymagają? Jakie są wady i zalety home office? Dowiemy się poniżej, na początek przedstawionych zostanie 15 najpopularniejszych zawodów wykonywanych zdalnie:

Praca zdalna – Top 15: projektant stron internetowych

Web developer projektuje strony internetowe do użytku osobistego lub komercyjnego. Potrafi wykorzystać swoje umiejętności w reklamie, doradztwie w zakresie zarządzania, projektowaniu systemów komputerowych i innych dziedzinach. Kto może zostać projektantem stron internetowych?

Tak naprawdę ten zawód może wykonywać każdy zainteresowany tą dziedziną informatyki. Jeśli planujemy w przyszłości pracować jako web developer, warto jednak zdecydować się na studia informatyczne, które będą solidną podstawą merytoryczną do dalszego rozwoju. Coraz częściej uczelnie proponują również podyplomowe kształcenie dla web developerów.

Jednak samo wykształcenie informatyczne może nie wystarczyć do zatrudnienia jako projektant stron internetowych. Pracodawcy zwracają dużą uwagę na doświadczenie i umiejętności. Dużym ułatwieniem w zdobyciu stanowiska związanego z kodowaniem stron www jest bogate portfolio. Dlatego warto tworzyć jak najwięcej projektów i wzbogacać swoje portfolio, którym będzie można pochwalić się w czasie spotkania rekrutacyjnego.

Praca zdalna – Top 15: specjalista ds. bezpieczeństwa IT

Główne zadania specjalisty ds. bezpieczeństwa IT to:

  • Projektowanie systemów bezpieczeństwa
  • Wykonywanie i nadzór zabezpieczeń i systemów bezpieczeństwa
  • Stały monitoring aplikacji systemowych
  • Wykonywanie kopii bezpieczeństwa
  • Prowadzenie szkoleń z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa systemu
  • Udział w audytach i kontrolach bezpieczeństwa systemów informatycznych
  • Identyfikacja przyczyn oraz przeciwdziałanie skutkom incydentów w środowisku sieciowym

Jak zostać specjalistą ds. bezpieczeństwa IT? Do rozpoczęcia pracy na tym stanowisku niezbędna jest praktyka w zakresie administracji systemami IT, a także znajomość zagadnień związanych z ochroną środowisk teleinformatycznych oraz trendów i bieżących zagrożeń w obszarze IT. Jednocześnie, rosnące znaczenie kwestii bezpieczeństwa IT w realiach biznesowych sprawia, że na rynku pracy coraz bardziej brakuje osób potrafiących wziąć odpowiedzialność za ten obszar. Oczywiście wiedzę dotyczącą cyberbezpieczeństwa można także zgłębiać na studiach, na kierunku o tej właśnie nazwie.

Praca zdalna – Top 15: tester oprogramowania

Zakres obowiązków testera, jak w każdym zawodzie, zależny jest od stanowiska i doświadczenia. Jednym z głównych obowiązków jest przygotowanie planów testów w oparciu o specyfikacje dostarczone przez deweloperów, stworzenie odpowiedniego środowiska, w którym mogą być one prawidłowo przeprowadzane. Każdy przypadek jest inny i wymaga wykorzystania odrębnych metod mających służyć wykryciu błędów.

Testerem oprogramowania można zostać już po specjalnym kursie, organizowanym przez szkołę programowania. Ten zawód także można wykonywać zdalnie, a potrzebny jest tylko laptop lub komputer i dobre łącze internetowe oraz wygodne miejsce do pracy. Tester oprogramowania to zawód, który można zdobyć w kilka miesięcy, więc przebranżowienie się jest stosunkowo łatwe.

Praca zdalna – Top 15: copywriter

Każdy kto lubi pisać i czuje, że ma lekkie pióro oraz chciałby postawić na pracę zdalną, powinien spróbować swoich sił w copywritingu. Zdecydowanie jest to jeden z najpopularniejszych sposobów wspomagania swojego budżetu przy pomocy sieci. Co więcej, w tym przypadku często nie jest potrzebny nawet wybitny talent pisarski.

Copywriting to nie tylko dziennikarskie felietony, reportaże czy slogany reklamowe, lecz także opisy produktów do sklepów, teksty pod SEO, recenzje, posty w mediach społecznościowych czy inne stosunkowo proste, lecz niezwykle wartościowe we współczesnym świecie formy pisane.

Gdy szukamy pracy jako copywriter, dobrym tropem jest nawiązanie kontaktów z agencjami marketingowymi, ponieważ bardzo często poszukują one podwykonawców do tworzenia swoich tekstów. Osoba na takim stanowisku może pracować zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie. Ważne jest zaangażowanie w swoje obowiązki, dotrzymywanie terminów i odpowiednia motywacja do pracy z domu.

Praca zdalna – Top 15: wirtualny asystent

Jeszcze kilkanaście lat temu asystenci musieli być obecni w miejscu pracy, aby rozmawiać z szefem i wykonywać obowiązki zawodowe. Dzisiejsze możliwości technologiczne umożliwiły zatrudnienie w formie zdalnej, także dla asystentów. Do obowiązków osoby na takim stanowisku może należeć wysyłanie i odbieranie maili, umawianie spotkań, tworzenie prezentacji, a także rezerwowanie hoteli i biletów oraz prowadzenie mediów społecznościowych. Wirtualny asystent może pracować zarówno tylko z jednym pracodawcą na wyłączność, jak i posiadać wielu, różnych klientów.

Praca zdalna – Top 15: specjalista ds. marketingu online

W tym zawodzie także kluczowy jest dostęp do wirtualnej przestrzeni. Obowiązki zawodowe specjalisty ds. marketingu online sprowadzają się do działań promujących konkretne usługi lub asortyment. Do głównych zadań może należeć realizowanie kampanii marketingowych w social mediach w odpowiedni, kompetentny i przyciągający klientów sposób. Jeśli świetnie radzimy sobie z obsługą mediów społecznościowych, doskonale odnajdujemy się w funkcjonalności takich serwisów, jak Facebook, Instagram, Twitter, TikTok czy LinkedIn, taki zawód, może być wprost perfekcyjnym rozwiązaniem, co więcej, oczywiście wykonuje się go zdalnie.

Praca zdalna – Top 15: tłumacz

Każdy, kto biegle posługuje się językiem obcym, także nie powinien mieć problemów z pracą zdalną. Takich ofert w sieci jest bardzo dużo, tłumaczy poszukują zarówno duże korporacje, jak i osoby prywatne. Zarobki zależą od liczby przetłumaczonych stron, grupy językowej czy specjalności. Dodatkowym atutem, znacząco zwiększającym nasze możliwości w tej branży jest uzyskanie prawa do zawodu tłumacza przysięgłego. Aby zostać tłumaczem przysięgłym należy posiadać wykształcenie wyższe (minimum I stopnia, na dowolnym kierunku) oraz zdać egzamin uprawniający do wykonywania tego zawodu.

Praca zdalna – Top 15: grafik komputerowy

W tym zawodzie najbardziej zyskają osoby, które będa potrafiły wykazać się dużą kreatywnością. W końcu to właśnie projekt strony internetowej czy też okładki książki może zdecydować o sukcesie lub porażce sprzedażowej. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracodawcy będą szukali osób, dzięki którym będą mogli się wyróżnić. Czasy, w których produkt miał być funkcjonalny, a nie ładny, przeszły już do historii. Obecnie firmy starają się przyciągnąć uwagę klientów właśnie porywającą grafiką.

Zawód grafika komputerowego to zajęcie z pogranicza twórczości artystycznej oraz branży IT. Osoba wykonująca go zajmuje się tworzeniem i realizacją projektów graficznych z wykorzystaniem komputera. Do jego zadań może należeć również tworzenie grafiki wektorowej (w tym wykresów, logotypów firm), formatowanie tekstów oraz skład materiałów do publikacji – DTP, czy też obróbka graficzna fotografii. Co ważne, grafik komputerowy swoją pracę najczęściej wykonuje zdalnie.

Jak zostać grafikiem komputerowym? Pracodawcy, poszukujący grafików komputerowych na pierwszym miejscu stawiają umiejętności kandydatów na to stanowisko. Jako zaś, że nie ma żadnych uregulowań prawnych związanych z zawodem, obowiązki grafika może wykonywać każda osoba, która ma ku temu predyspozycje i umiejętności. Te zaś można nabyć zarówno wybierając się na studia z zakresu grafiki komputerowej, jak i na kursy.

Praca zdalna – top 15: księgowy

Księgowy sporządza dokumenty finansowe i zapewnia ich dokładność. Dzięki profesjonalnym programom księgowym osoba na tym stanowisku może realizować obowiązki zawodowe bez wychodzenia z domu. Jest to wciąż bardzo prestiżowa, pożądana i niezbędna we współczesnym świecie profesja. Kto może zostać księgowym? Teoretycznie wystarczy ukończyć kurs lub szkolenie z zakresu księgowości. Jednakże, wiedzę najlepiej jest zdobyć na studiach wyższych, bądź podyplomowych, podejmując kierunki takie jak ekonomia czy finanse i rachunkowość.

Praca zdalna – top 15: specjalista z branży IT

Zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest gigantyczne i w przyszłości absolutnie nie ulegnie ono zmniejszeniu. Błyskawiczny rozwój technologii sprawia, że wciąż pojawiają się zupełnie nowe oferty i stanowiska pracy dla tego typu specjalistów. Obecnie w tej branży najbardziej lukratywne są posady m.in. programistów Java, senior developerów czy też architektów IT. Na znaczeniu ogromnie zyskują także stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych i aplikacji, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości czy też rozwojem sztucznej inteligencji.

Co więcej, tę pracę można wykonywać właściwie z każdego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do internetu. Wystarczy tylko trochę zaangażowania, samodyscyplina i motywacja do pracy.

Jak zostać specjalistą z branży IT? Musi on posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk informatycznych, którą zdobyć może na studiach wyższych oferowanych zarówno przez politechniki jak i uniwersytety. Jednak w tej branży jeszcze bardziej ceniona jest wiedza praktyczna i zdolności szybkiego, analitycznego myślenia.

Praca zdalna – top 15: bloger

Prowadzenie bloga wydaje się najszerzej dostępną pracą zdalną. Może to robić absolutnie każdy, niezależnie od wykształcenia, zainteresowań czy predyspozycji. Można pisać na praktycznie każdy temat, ważne aby posiadać pasję, mieć dużo do powiedzenia (lub raczej napisania) na jej temat i zainteresować nią czytelników.

Po pierwsze, należy jednak mieć odpowiedni pomysł na swojego bloga, musi się on czymś wyróżniać, a następnie trzeba go odpowiednio promować, najlepiej z wykorzystaniem portali społecznościowych i znajomych. Po drugie, obowiązkiem jest jego regularne, nieprzerwane prowadzenie. Blog wymaga więc dużych nakładów pracy, czasu i zaangażowania, jednak prowadzenie go już samo w sobie może sprawiać przyjemność, a co dopiero zarabianie na nim.

Zyski z prowadzenia bloga generuje się poprzez reklamy, które implementuje się na niego poprzez narzędzie Google AdSense. Można także współpracować z innymi firmami czy dołączyć do platformy crowdfundingowej, takiej jak Patronite czy Patreon, których użytkownicy wspierają osoby twórcze poprzez wpłaty w modelu subskrypcji. Na początku są to oczywiście symboliczne kwoty, lecz im większa popularność bloga i liczba czytelników, tym większe dochody się w ten sposób generuje.

Praca zdalna – Top 15: vloger/YouTuber

YouTube, to serwis, dzięki któremu w stosunkowo łatwy sposób można zarabiać duże pieniądze. W zasadzie jest to metoda podobna do przedstawionego powyżej bloga, lecz przeznaczona dla osób, które pewnie się czują przed kamerą czy po prostu wolą opowiadać o swojej pasji i prezentować swoje przemyślenia w formie video zamiast pisać.

Warunki są więc identyczne jak powyżej, kanał na YouTube może prowadzić każdy, lecz trzeba mieć dużo do powiedzenia na temat swojego hobby, wyróżnić się, zainteresować nim widzów, odpowiednio go wypromować i poświęcać dużo czasu oraz zaangażowania na jego regularne prowadzenie.

W tym wypadku również się zarabia na reklamach Google AdSense (trzeba mieć minimum tysiąc subskrybentów), współpracy z innymi firmami czy markami czy poprzez dołączenie do platformy crowdfundingowej, których użytkownicy wspierają osoby twórcze poprzez wpłaty w modelu subskrypcji, takiej jak Patronite czy Patreon. W ostatnich latach vlogi na YouTube ogromnie zyskują na popularności, wydaje się więc, że mają obecnie nawet większy potencjał niż blogi – większość ludzi obecnie po prostu woli oglądać wideo niż czytać artykuły.

Praca zdalna – Top 15: lektor online

Jeśli często słyszymy od innych, że mamy wyjątkowo przyjemny lub “radiowy” głos, prawdopodobnie możemy z jego wykorzystaniem pracować zdalnie. W sieci możemy znaleźć stosunkowo dużo ofert pracy jako lektor czy voice-over podkładający głos w filmach, serialach, programach, reklamach czy audiobookach. Jeśli tylko wyposażymy się w dobrej jakości mikrofon i odpowiednie oprogramowanie do edycji dźwięku nie musimy nawet nagrywać w specjalnym studiu, możemy to robić z domu, przez internet. Warto pamiętać, że oprócz posiadania odpowiedniego głosu, warto w takim przypadku poćwiczyć nad odpowiednią dykcją.

Jak zacząć zarabiać głosem w sieci? Istnieją specjalne serwisy internetowe, które łączą nabywców usług głosowych z lektorami. Wystarczy założyć w nich konto, uzupełnić profil, dostarczyć próbek, które prezentują nasze umiejętności głosowe i czekać na zlecenia. Można również nagrać wersje demonstracyjne swojego głosu i wysłać je bezpośrednio do firm i banków głosu.

Praca zdalna – Top 15: własny sklep internetowy

Praca zdalna możliwa jest także poprzez prowadzenie własnego biznesu, takiego jak sklep internetowy. Możemy handlować choćby towarami zakupionymi hurtowo po niskich cenach, sprowadzonymi z zagranicy (głównie z krajów azjatyckich) czy produktami wykonywanymi samodzielnie, o ile jesteśmy posiadamy odpowiednie zdolności oraz mamy pomysł wyróżniający nasze wyroby na tle konkurencji. Bardzo popularne jest obecnie przygotowywanie koszulek z autorskimi, oryginalnymi nadrukami i wzorami.

Możliwości rynku e-commerce są praktycznie nieograniczone, ponad 80% polskich internautów dokonuje zakupów w sieci. Oczywiście własny sklep internetowy trzeba również odpowiednio wypromować. Służą do tego podobne narzędzia, jak w przypadku blogów czy vlogów, czyli portale społecznościowe, fora tematyczne oraz pomoc znajomych i rodziny. Oczywiście jest to zajęcie, na które trzeba poświęcić ogromne nakłady czasu i zaangażowania, lecz jeśli nasz sklep internetowy osiągnie sukces, to będzie generować wprost gigantyczne zyski.

Praca zdalna – Top 15: analityk Big Data

Big Data odnosi się do dużych ilości danych, które mogą być skutecznie przetwarzane w istniejących komputerowych bazach danych i aplikacjach. Przetwarzanie dużych zbiorów danych rozpoczyna się od nieprzetworzonych (nieustrukturyzowanych) danych, które najczęściej są przechowywane na wielu komputerach. Dane trafiają do firmy każdego dnia tym samym tworząc duży zbiór danych.

Pozyskane informacje można wykorzystać do analizy, która może prowadzić do pewnych wniosków. Na podstawie których można podejmować lepsze decyzje i planować strategiczne ruchy biznesowe. Big Data ma zastosowanie w handlu, biznesie, medycynie, w obronności, i wielu innych gałęziach gospodarki. Co więcej, ten zawód będzie z każdym rokiem tylko zyskiwał na znaczeniu i najczęściej wykonuje się go zdalnie – korporacje udostępniają pracownikom do domu służbowy sprzęt z odpowiednim oprogramowaniem i bazami danych.

Jak zostać analitykiem Big Data? Jeszcze do niedawna specjaliści dzielili się na tych, którzy zdobyli swoje kompetencje na uczelniach oraz na tych, którzy sami wyedukowali się do tego zawodu w czasie pracy na innym stanowisku. Obecnie obserwujemy zupełnie nowe trendy w edukacji, zwracające uwagę na przewagę alternatywnych sposobów zdobywania wiedzy w stosunku do studiów wyższych oraz na konieczność ciągłego aktualizowania swojej wiedzy, przez całe życie. Istnieje więc wiele specjalnych, intensywnych kursów skoncentrowanych na przekazaniu uczestnikom bardzo praktycznej wiedzy, umożliwiającej im rozpoczęcie pracy w zawodzie.

Dlaczego warto zainteresować się pracą zdalną?

Już dziś jest niemal pewne, iż pracownik przyszłości swoje zadania będzie wykonywał zdalnie. Aktualnie ponad 2,5 miliona Polaków jest zatrudnionych w branżach umożliwiających home office, a w obliczu pandemii ta liczba rośnie z każdym tygodniem. Co więcej, ponad połowa pracowników tego typu, pytanych o swoje wrażenia przyznaje, że mogłaby pracować w takim trybie na stałe.

Warto także dodać, że niektóre zawody typowe dla pracy zdalnej, takie jak w zasadzie wszystkie związane z branżą IT, analityk Big Data czy księgowy charakteryzują się wysokim prestiżem oraz wynagrodzeniem. Ponadto, z całą pewnością pracownicy na tych stanowiskach są obecnie niezastąpieni i będą wciąż rozchwytywani na rynku pracy w przyszłości.

Wśród kluczowych zalet pracy zdalnej wskazują oni znaczne oszczędności na dojazdach i jedzeniu na mieście. Home office opłaca się również pracodawcom, redukującym w ten sposób koszty wynajmu biur i utrzymania pracownika.

Mało tego, 86% pracowników biurowych woli wykonywać swoje zadania zdalnie, ponieważ uważają, że czyni to ich wydajniejszymi. Ponadto, pracy w zawodach typowych dla home office prawdopodobnie nie stracimy z powodu pandemii koronawirusa, ponieważ tego typu branże z reguły okazały się na nią odporne i w przyszłości nie powinno się to zmienić.

Ostatnią oczywistą zaletą jest fakt, iż większość prac zdalnych możemy wykonywać praktycznie z dowolnego miejsca na Ziemi. Potrzebujemy jedynie dostępu do szybkiego internetu, dzięki temu nasza elastyczność wydaje się być niemal nieograniczona – możemy nawet co tydzień mieszkać w zupełnie innym kraju, a pracować w jednej, tej samej firmie, na tym samym stanowisku.

Czy w takim razie praca zdalna posiada jakieś wady?

Niestety, żadna sytuacja nie jest idealna. W wypadku home office musimy zmagać się ze spadkiem relacji międzyludzkich i znaleźć inne sposoby podtrzymywania więzi, ponieważ nie widzimy zbyt wiele naszych kolegów, nawet przez ekran, kiedy pracujemy w domu. Aby mieć dobre środowisko pracy, musimy rozmawiać, śmiać się i razem jeść. Pracując zdalnie, musimy znaleźć te impulsy gdzieś indziej. Może to pomóc w skupieniu się na pracy, jednak jednocześnie może sprawić problem samotnym ludziom, którzy bardzo tego potrzebują.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments