Polski Ład – zmiany w podatkach i wynagrodzeniu

0
Polski Ład

Wraz z początkiem 2022 roku w życie wejdzie szereg nowelizacji, znanych szeroko jako Polski Ład. Zmiany w podatkach przełożą się bezpośrednio na nasze wypłaty. Jakie z dotychczasowych przepisów ulegną największym modyfikacjom? Które z nich przyczynią się do wzrostu wynagrodzeń, a które sięgną głębiej do naszych kieszeni? Zapraszamy do lektury.

Polski Ład – zmiany w podatkach obejmują skalę podatkową

Od 1 stycznia 2022 roku zmianie ulegną stosowane dotychczas progi podatkowe oraz sposób, w jaki wylicza się podatek po ich przekroczeniu (wraz z wprowadzeniem nowej ulgi podatkowej). Przy wyliczeniu podatku za 2021 roku wyróżnialiśmy dwie podstawy podatku: zarobki w wysokości do 85 528 zł za rok i powyżej tej kwoty. W przypadku dochódów niższych niż rzeczony próg, podatek wynosi 17%, na który wpływ ma również kwota zmniejszająca podatek. Zarobki powyżej tej kwoty rozliczaliśmy za pomocą stawki w wysokości 32%.

Od 2022 roku prób podatkowy ulegnie podwyższeniu z 85 528 zł na 120 000 złotych. Wysokość kwoty zmniejszającej podatek wyliczono na poziomie 5 100 złotych. Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu rozliczeń, nadwyżka powyżej progu zostanie obciążona podatkiem w wysokości 32%.

Polski Ład – zmiany w wynagrodzeniach: nie można odliczyć składki zdrowotnej

Nowe przepisy wdrażają regulacje likwidujące podatnikom możliwość odliczania składki na poczet funduszu zdrowia. Czynnik ten przyczynia się do zmiany sposobu kalkulacji przez pracodawców należnych fiskusowi podatków. Obecnie składka zdrowotna wynosi 9% podstawy, a z podatku odlicza się 7,75% podstawy. co zmienia sposób kalkulacji podatków przez pracodawców. Po wprowadzeniu zmian nie będzie można odliczyć jej z comiesięcznych składek.

Kwota zmniejszająca podatek ulegnie zmianie

Polski Ład proponuje również stałą kwotę zmniejszającą podatek, wynoszącą 5 100 zł. Jej wysokość wynika z ustalenia nowej kwoty wolnej od podatku, opiewającej na wartość 30 000 zł. Zmiana ta oznacza, że pracodawców będą obejmować nowe ustalenia w zakresie naliczania comiesięcznych składek podatkowych, wywołane odejściem od systemu, w którym wysokość kwoty zmniejszającej podatek była uzależniona od dochodu pracownika.

Aktualna kwota zmniejszająca podatek waha się w przedziale od 0 do 1360 złotych. Kwotę tę (w miesięcznej wysokości 43,76 zł) uwzględnia się wyłącznie w tych miesiącach, w których podstawa obliczenia podatku za dany rok nie wynosi więcej niż aktualny próg 85 528 zł. Od 2022 roku kwota zmniejszająca podatek będzie stała i będzie wynosić 5 100 zł, co przekłada się na miesięczną zaliczkę w wysokości 425 zł.

Polski Ład – zmiany w wynagrodzeniach mogą być przejrzyste

Organizacja pracy przedsiębiorstwa staje się łatwiejsza dzięki kompleksowemu wsparciu narzędzia kadrowo-płacowego. Jeśli chcesz upewnić się, że Polski Ład i zmiany w podatkach nie będą stanowić żadnego zaskoczenia, powinieneś postawić na wiodące rozwiązania na rynku, takie jak system Teta autorstwa grupy Unit4. Już dziś zapoznaj się z pełną listą funkcjonalności oprogramowania Teta i przekonaj się, że zarządzanie firmą może przebiegać sprawnie i bez zakłóceń.

Źródło: teta.unit4.com – Producent oprogramowania HR i ERP dla Firm

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments