Okazuje się, że ogłoszenie Polskiego Ładu wcale nie sprawiło, że PiS odzyskuje poparcie. Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”, gdyby wybory odbywały się w najbliższa niedzielę, partia co prawda by je wygrała, ale ze słabym wynikiem.

PiS nadal słabszy niż był

„To kolejny miesiąc, w którym badani wyrażają umiarkowane zainteresowanie pójściem do urn. Warto przypomnieć, że w ostatnich wyborach parlamentarnych, w 2019 roku, frekwencja była wyraźnie wyższa i wyniosła prawie 62 proc. uprawnionych do głosowania. Komu więc służy niska frekwencja?” – zauważa dziś dziennik.

Na Zjednoczoną Prawicę chciałoby zaś zagłosować 34,7 proc. Oznacza to skok o niespełna 1 punkt procentowy, jeśli porównamy ten wynik z tym z poprzedniego takiego badania. „PiS broni więc swojego terenu i stanu posiadania mimo niepewnej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy i konieczności korzystania z głosów innych ugrupowań – np. Konfederacji przy wyborze RPO” – dodaje „Rz”.

Nie widać za to efektu obietnic składanych przez partię władzy w Polskim Ładzie – powiedziała cytowana przez gazetę politolożka, prof. Ewa Marciniak z UW.

Rz dodaje:

„Względna stałość poparcia dla ZP oznacza, że spektakularne ogłoszenie programu, w którym akcentowano wsparcie dla różnych grup społecznych, nie odniosło wielkiego sukcesu. Nie było przełamania. Będziemy więc zapewne obserwowali mobilizację liderów ZP i ich wizyty +w terenie+. W ostatnią niedzielę w tę akcję zaangażował się nawet prezes PiS Jarosław Kaczyński, który spotkał się z wyborcami w Wysokiem Mazowieckiem. W ramach trasy promocyjnej ok. 40 najbardziej rozpoznawalnych polityków PiS latem ma odwiedzić wszystkie powiaty w Polsce”.

Co z resztą partii?

Co zaś z innymi ugrupowaniami? Coraz lepiej radzi sobie Polska 2050. „W maju to najmłodsze ugrupowanie na scenie politycznej popierało 18,6 proc. respondentów, a w czerwcu 20,2 proc. Wydaje się więc, że Hołownia pewnie czuje się na drugim miejscu politycznego podium i to bez spektakularnych akcji politycznych w tym kierunku” – pisze „Rz”.

Koalicja Obywatelska ponownie traci. Wcześniej chciało na nią oddać głos 14,6 proc. osób, teraz 13 proc. Lewica spadła z 10,4 proc. na 9,1. „PSL-Koalicja Polska tradycyjnie ociera się o próg wyborczy – tym razem z sukcesem – wskazało ją 5,1 proc. respondentów (w maju 4,9). Wyraźniejszy wzrost widać w wynikach Konfederacji – z 6,9 proc. w maju do 10,3 w najnowszym badaniu” – dodaje „Rz”

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments