Sprawienie, by „Polski ład” był neutralny dla emerytów z wysokimi świadczeniami musi być załatwione projektem ustawy i mam nadzieję, że we wtorek trafi on do Sejmu – powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński.

Polski Ład neutralny dla seniorów

„Musimy niezwłocznie spowodować, żeby emeryci, którzy otrzymują emeryturę do 12 800 zł (brutto – PAP) nie tracili, ale niestety to musi iść ustawą. Mam nadzieję, że puścimy to już jutro (we wtorek – PAP) przez Sejm. Wtedy jesteśmy uzależnieni od trybu legislacyjnego, kiedy Sejm to zaakceptuje” – przekazał Kościński, który w poniedziałek był gościem w Polsat News i Interii.

Szef MF powiedział też, że chce sprawić, by stosowne przepisy w tej sprawie obowiązywały od 1 stycznia, czyli z mocą wsteczną. Jeśli przepisy są na korzyść podatnika, to mogą one być zmieniane w trakcie roku, dodał.

Z kolei w piątek poinformował PAP, że zostaną wdrożone specjalne rozwiązania dla emerytów otrzymujących do 12 800 zł brutto. Ich celem jest sprawienie, by Polski Ład był dla nich neutralny. „Wdrożymy rozwiązanie, dzięki któremu w efekcie Polskiego Ładu, dla osób z emeryturą do 12 800 zł brutto, obciążenie podatkiem i składką się nie zmieni. Reforma będzie dla nich neutralna” – zapowiedział parę dni temu szef resortu finansów.

Jak oceniamy Polski Ład?

Jak na razie Polski Ład budzi spore kontrowersje. Okazuje się, że w programie reformy systemu podatkowego jest sporo luk i błędów, które dopiero teraz są naprawiane przez władze.

Uczestników niedawnego sondażu SW Research dla rp.pl zapytano czy – ich zdaniem – rozwiązania przyjęte w „Polskim Ładzie” są dla nich korzystne, czy nie. Jakie są wyniki?

Okazuje się, że tylko 20,6 proc. respondentów uważa, że „Polski Ład” wprowadza korzystne dla nich rozwiązania. Aż 39,2 proc. ankietowanych jest zdania, że rozwiązania „Polskiego Ładu” są dla nich niekorzystne.

30,6 proc. respondentów nie wie jeszcze, czy „Polski Ład” będzie dla nich korzystny czy nie.

9,6 proc. ankietowanych nie zna rozwiązań „Polskiego Ładu”.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments