Polska ponownie zieloną wyspą w czasie kryzysu?

704

Polska przetrwała ostatni kryzys gospodarczy bez większych szkód. Czy jeśli dojdzie do kolejnej światowej recesji, nasz kraj ponownie przejdzie przez nią suchą stopą? Tak – uważa minister Kwieciński.

Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński jest optymistą. W czasie Kongresu 590 w Rzeszowie stwierdził, że Polska nie musi zbytnio obawiać się kryzysu. Ponadto – jak dodał – nasz kraj pierwszy raz od trzydziestu lat ma szansę osiągnąć sytuację, w której przychody państwa pokryją się z jego rocznymi wydatkami.

Polska krajem dobrze zarządzanym

To pokazuje, że państwo jest bardzo dobrze zarządzane, że gospodarka na poziomie rządu funkcjonuje bardzo dobrze i również na poziomie firm, co wzmacnia naszą pozycję na poziomie europejskim. Już nie tylko my jesteśmy biorcami wsparcia unijnego, ale od nas oczekuje się również, że będziemy inicjatorami współpracy w Unii Europejskiej” – wyjaśnia w rozmowie z Comparic24.tv szef polskiego resortu finansów.

Ponadto zwrócił uwagę na to, że uszczelniono tzw. lukę VATowską.

Służby stały się o wiele bardziej profesjonalne, co przełożyło się na zdecydowanie wyższe dochody do naszego budżetu. Staliśmy się w Unii Europejskiej wzorem kraju, który w przeciągu praktycznie trzech lat uporał się z luką VATowską, osiągając europejski poziom w zasypywaniu luki podatkowej. Dzięki temu mamy więcej pieniędzy w budżecie, możemy realizować potężne programy społeczne i programy rozwojowe” – uważa Kwieciński.

Czy faktycznie nie trzeba się bać?

Czy jednak faktycznie możemy spać spokojnie? Obawy o przyszłą kondycję polskiej gospodarki wyraził już ekonomista Andrzej Sadowski (więcej przeczytacie w tym miejscu). Jego zdaniem partia rządząca powinna zelżyć przede wszystkim przedsiębiorcom. Pomysły PiS negatywnie ocenia też jedna z wiodących agencji ratingowych (pisaliśmy o tym tutaj). Eksperci są także zdania, że inflacja w kraju sięgnie pod koniec obecnego roku aż 3 proc., co może otworzyć furtkę do dalszych skoków cen w 2020 r.

W tle trwa wojna handlowa między USA a Chinami, recesję widać w Japonii, zaś spowolnienie w Niemczech, z którymi wiążą nas kwestie gospodarcze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments