Polska na czele niechlubnego rankingu! Mamy najwyższą inflację w UE

Ceny dóbr i usług wzrosły w czerwcu br. w stosunku do czerwca 2019 r. aż o 3,8 proc.

826

W piątek, 17 lipca 2020 roku Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował najnowsze dane dotyczące dynamiki wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych w strefie euro, Unii Europejskiej oraz poszczególnych krajach członkowskich. Z raportu tego wynika, że inflacja w Polsce jest najwyższa w całej Unii Europejskiej.

Inflacja w Polsce najwyższa w UE

Według metodologii unijnej (HICPI*), ceny dóbr i usług wzrosły w czerwcu br. w stosunku do czerwca 2019 r. aż o 3,8 proc., co jest najwyższym wynikiem w Europie.

Z raportu Eurostatu wynika, że roczna stopa inflacji w strefie euro uplasowała się w czerwcu 2020 r. na poziomie 0,3 proc., co oznacza wzrost z 0,1 proc. w maju. Roczna inflacja w całej Unii Europejskiej wyniosła natomiast 0,8 proc., w porównaniu z 0,6 proc. w maju.

Eurostat wskazuje także, że w porównaniu z majem, roczna inflacja spadła w siedmiu państwach członkowskich i wzrosła w dwudziestu.

Najniższą inflację odnotowano na Cyprze (-2,2 proc.), w Grecji (-1,9 proc.) i w Estonii (-1,6 proc.). Najwyższą inflację odnotowano natomiast w Polsce (3,8 proc.), w Czechach (3,4 proc.) i na Węgrzech (2,9 proc.).

Inflacja znów przyspiesza

Przypomnijmy, że liczony przez nasz, rodzimy Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskaźnik CPI wskazał, iż ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu br. aż o 3,3%. Na uwagę zasługuje rosnąca dysproporcja między dynamiką wzrostu cen usług i towarów. O ile te drugie podrożały na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy o 1,8 proc., o tyle te pierwsze wzrosły aż o 7,4 proc.

Wywóz śmieci podrożał o 54%

Spośród wszystkich dóbr i usług wchodzących w skład koszyka wykorzystywanego do obliczenia inflacji największy wzrost cen odnotowano w przypadku:

 • Żywności, której ceny wzrosły o 6,1 proc., w tym:
  • ryżu, którego ceny wzrosły o 8,1 proc.
  • pieczywa, którego ceny wzrosły o 9 proc.
  • mięsa, którego cena wzrosła o 6,7 proc., w tym:
   • mięsa wieprzowego o 6,7 proc.
   • wędlin o 10,4 proc.
  • mleka, którego ceny wzrosły o 8,1 proc.
  • owoców, których ceny wzrosły o 27,7 proc.
  • cukru, którego ceny wzrosły o 8,2 proc.
 • wywozu śmieci, czego ceny wzrosły o 54 proc.
 • energii elektrycznej, której ceny wzrosły o 11,7 proc.
 • usług stomatologicznych, których ceny wzrosły o 14,7 proc.
 • usług finansowych, których ceny wzrosły o 39,3 proc.

Równocześnie odnotowano także spadki:

 • mięsa drobiowego o 3 proc.
 • masła o 2,9 proc.
 • odzieży i obuwia o 3,2 proc.
 • paliw o 19,3 proc.

Ekonomiści mBanku wskazują, że obecne podwyżki są niczym innym jak przerzucaniem „covidowych” kosztów na konsumentów, którzy chętnie za to płacą.

Inflacja może wzrosnąć do 4,5 proc.

Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej, inflacja konsumencka w Polsce wyniesie pod koniec 2021 roku aż 4,5 proc. co oznacza, że będzie ona aż trzykrotnie wyższa niż szacowana średnia dla całej Unii Europejskiej.

Na uwagę zasługuje prawdziwa przepaść, jaka dzieli Polskę od reszty wspólnoty. W Rumunii – kraju z drugą, najwyższą inflacją w IV kw. 2021 r. – ceny mają bowiem rosnąć o niespełna 3 proc.

Inflacja to ukryty podatek

Mimo, że wzrost cen bezpośrednio dotyka wszystkich konsumentów, których oszczędności tracą na wartości, to ekonomiści zwracają uwagę, iż wysoka inflacja jest na rękę rządzącym. Niektórzy nazywają ją nawet ukrytym podatkiem.

podatek vat w polsce

– Dla gospodarstw domowych inflacja ma tę cechę, że redukuje siłę nabywczą z trudem zarabianych pieniędzy. Za tą samą kwotę z czasem możemy kupić coraz mniej towarów i usług. Jednocześnie wraz z coraz wyższymi cenami do budżetu trafia więcej pieniędzy z podatków pośrednich, głównie z VAT i akcyzy – zauważa Ireneusz Jabłoński, ekonomista i ekspert Centrum im. Adama Smitha. Podkreśla on również, że jest tu ewidentny konflikt interesów. Rząd dostaje więcej pieniędzy kosztem obywateli.


* Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments