Polacy ufają opozycji, a nie rządowi

0

Dziś więcej Polaków ufa opozycji niż rządowi – wynika z sondażu IBSP dla portalu StanPolityki.pl.

Polacy wolą opozycję

Z nowego sondażu wynika, że aż 33,2 proc. ankietowanych ufa opozycji, a tylko 26,54 proc. rządowi.

Inne dane są jednak złe dla obu stron konfliktu politycznego w Polsce. Najwięcej ankietowanych – bo aż 40,26 proc. – nie ufa bowiem już ani rządowi, ani opozycji.

Zaufanie do opozycji zmalało z miesiąc do miesiąca o 4,41 punktu procentowego. Z kolei o 2,86 punktu procentowego wzrósł odsetek osób, które nie ufają ani rządowi, ani opozycji. Zaufanie do rządu wzrosło o 1,19 p.p.

Kobiety i mężczyźni

Okazuje się też, że częściej to kobiety (28,44%) niż mężczyźni (24,48%) posiadają większe zaufanie dla rządu. Z kolei częściej to mężczyźni (42,26%) niż kobiety (38,42%) nie posiadają zaufania ani dla działań opozycji, ani rządu.

Przyszłość rządów w Polsce

Sytuacja w polskim parlamencie robi się napięta. Rząd, jak widać, nie cieszy się już tak wysokim zaufaniem, jak parę lat temu. Do tego w Zjednoczonej Prawicy trwa istna wojna domowa, w której udział bierze PiS, a po drugiej stronie Porozumienie Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Nie jest jasne, czy nie dojdzie jednak do przedterminowych wyborów do Sejmu i Senatu, jak chcą to widzieć niektórzy politycy i komentatorzy polskiej sceny politycznej.

Z drugiej strony strategia straszenia wyborami nie jest w ogóle nowa. Jarosław Kaczyński stosował ją już w czasie kadencji 2005-2007, gdy do rządzenia potrzebował głosów Samoobrony Andrzeja Leppera i Ligi Polskich Rodzin, które twarzą był wtedy Roman Giertych. Możliwe, że teraz po prostu powtarza ten rodzaj perswazji, by dyscyplinować kłótliwych koalicjantów z obu ugrupowań.

„Badanie zostało przeprowadzone metodą telefoniczną (CATI) w dniach 7-9 kwietnia na próbie 1000 dorosłych Polaków. Po ostatnich wyborach prezydenckich Instytut Badań Spraw Publicznych został nagrodzony przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ nagrodą Pytii za najlepszy sondaż przed pierwszą turą wyborów. Był to jednocześnie dokładniejszy sondaż niż wyniki exit poll”, dodaje rp.pl.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments