Komu z polityków Polacy ufają dziś najbardziej? Okazuje się, że liderem na tym polu jest prezydent Andrzej Duda. Ufa mu aż 42,6 proc. badanych. Zanotował więc największy wzrost zaufania względem ostatniego sondażu – aż o 4,7 pkt. proc. Brak zaufania względem głowy państwa zadeklarowało 42,7 proc. osób. Jak wypadają inni politycy?

Komu ufamy?

Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski (41,6 proc. mu ufa, 36,8 proc. nie), który w 2020 r. walczył o prezydenturę z Dudą.

Na kolejnej pozycji mamy premiera Mateusza Morawieckiego, któremu ufa 39,5 proc. Przeciwnego zdania jest 50 proc.

Pewien problem wizerunkowy ma Donald Tusk. Nie chodzi już o konkretne liczby (33,5 proc. mu ufa, 52,3 proc. nie), ale o skalę zmiany. Dziś nieufność względem niego deklaruje aż 5 pkt proc. względem zeszłego miesiąca.

Oprócz Donalda Tuska największe wzrosty nieufności zauważono względem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. To odpowiednio wzrost nieufności o 4,8 pkt proc. i o 1,3 pkt proc.

Problemy polityków

Politycy musza dbać o zaufanie, bowiem to od niego zależy ich przyszłość. Najgorszy bilans zaufania (różnicę między liczbą osób, które deklarują zaufanie, a liczbą osób, które deklarują nieufność) zauważono w kontekście takich polityków jak: Zbigniew Ziobro (-52 proc.), Paweł Kukiz (-46,9 proc.), Krzysztof Bosak (-43 proc.), Przemysław Czarnek (-36,9 proc.) i Jacek Sasin (-36,8 proc.).

Warto jednak zauważyć, że polityków tych łączy jedno: starają się o poparcie dość radykalnych wyborców, co także jest jedną ze strategii na przetrwanie w politycznej dżungli.

Ziobro od dawna stoi na czele Solidarnej Polski, która dość odważnie gra na antyunijnych  nastrojach Polaków.

Krzysztof Bosak jest z kolei jednym z liderów Konfederacji, która także słynie z antyunijnego przekazu. Mimo tego partia najpewniej znajdzie się w Sejmie kolejnej kadencji – w sondażach ma bowiem nadal ok. 10 proc. poparcia, co czyni ją potencjalnym koalicjantem PiS.

Politycy tacy jak Czarnek i Sasin to także tzw. PiS-owski beton.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa lekko pogubionego Pawła Kukiza, która stara się uchodzić za polityka spoza systemu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments