Sytuacja ekonomiczna w Polsce ma się od jakiegoś czasu nie najlepiej. Z dnia na dzień, można powiedzieć, że jest coraz gorzej, wszystko to rozpoczął atak zbrojny wyprowadzony przez Rosjan na Ukrainę, można było zaobserwować spadek złotego, chyba najniższy w całej historii. Sytuacja ta doprowadziła do sporych, znaczących zmian na, nie tylko polskim, lecz globalnym rynku ekonomicznym. Podczas, gdy kursy innych walut szły do góry, ludzie wymieniali Polską walutę na zagraniczną, w obawie o swoje oszczędności. Było tak przykładowo w kwestii euro, gdy cena jego doszła do 5 zł, stało się tak po raz pierwszy, nigdy wcześniej nie miało to miejsca i było dosyć sporym zaskoczeniem dla użytkowników waluty europejskiej. Nazywano ją wtedy potocznie ,,twardą walutą’’. Poza euro, możemy zaobserwować znaczny wzrost kursu dolara amerykańskiego, porównywalny do rekordów, jakie osiągał w 2000 roku. Tym samym zainteresowanie zarówno dolarem, jak i euro zaliczyło duży wzrost. Czy kupowanie obcych walut ma faktyczny sens? Czy przyniesie takie korzyści, jakich spodziewają się ludzie?
Czy warto zdecydować się na wymianę waluty teraz?
Jest to pytanie, na które nie da się odpowiedzieć, choć teraz dosyć często można je usłyszeć. Podczas gdy polska waluta słabnie, jej użytkownicy zaczynają obawiać się o swoje oszczędności, może im to przynieść naprawdę spore kłopoty. Nie jest wiadomym, po ile będzie można kupić euro, dolara, czy choćby franka szwajcarskiego za jakiś czas, nie ma tu mowy o dniu, a co dopiero o dalszej przyszłości, takiej jak miesiąc, rok, bądź więcej. Można mieć swoje oczekiwania, prognozy, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, poprzez różne historyczne momenty, że nie ma tu żadnej zasady, dosłownie wszystko może się wydarzyć. Na rynku działają miliony ludzi i każdy z nich podejmuje decyzje, każda mała cegiełka jest dokładana do tego, co może się wydarzyć, toteż nie ma możliwości, aby wiedzieć, czy choćby spodziewać się, co się stanie.
Po co inwestować w inne waluty?
Jest wiele powodów, aby inwestować w waluty obce. Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym z nich, jest możliwość przygotowania się do sytuacji kryzysowej. W sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś kataklizmu, bądź wojny i trzeba będzie zmienić kraj zamieszkania, zagraniczna waluta będzie niemalże konieczna. Dodatkowo, będzie to przydatne podczas podróżowania, istnieje możliwość, że jeśli będziesz chciał wymienić swoje pieniądze w czasie bliskim podróży, to nie będzie to tak opłacalne. Czasem lepiej być na to przygotowanym wcześniej. Obce waluty mogą stanowić stabilną poduszkę finansową, która każdemu jest potrzebna w razie nagłej sytuacji, na którą trzeba przeznaczyć spore fundusze, typu choroba. Warto dodać, że inne waluty mogą być istotne w długoterminowym portfelu inwestycyjnym.
Aktualna sytuacja
Polski złoty był w miarę stabilną walutą, odkąd zaczęliśmy kroczyć drogą bardziej wolnego rynku, niżeli było to wcześniej, a większa część społeczeństwa darzyła go naprawdę sporym zaufaniem. Warto dodać, że przez wszystkie te lata, można zauważyć stopniową tendencję malejącą. Nie da się zaprzeczyć, że polski złoty za granicą kojarzy się z orientalną walutą wschodnią i traktowany jest, można powiedzieć, dosyć ryzykownie. Nie zapłacimy nim w żadnym innym państwie poza Polską, w przeciwieństwie do dolara i euro. Przez masową kreację pieniądza, której dokonuje QE, przejście ze złotego na inne waluty, może się okazać wcale nieopłacalną decyzją, która absolutnie nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków.