Polacy mają nikłą wiedzę o finansach

Udostępnij

Nasz portal powstał z myślą o edukowaniu Polaków z wiedzy finansowej. Okazuje się zresztą, że idea jest słuszna i bardzo potrzebna…

Wyniki nowego badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2020”, które zostało przygotowane na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji GPW, nie są może zaskoczeniem, ale przykrym potwierdzeniem pewnego faktu. Okazuje się, że aż 12 proc. Polaków przyznaje, że zna się na kwestiach dot. finansów.

Młodzi Polacy wiedzą najmniej

Z pewnością to osoby starsze kojarzą się nam jako te, które najsłabiej znają się na finansach, a przynajmniej narzędziach finansowych. Okazuje się jednak, że jest inaczej. To ludzie młodzi – konkretnie w wieku 18-24 lat – wiedzą o tych sprawach najmniej. Dość lekceważąco podchodzą nawet do umów finansowych. Czytają je, ale sprawdzają podstawowe zapisy i zgodność danych osobowych. Odsetki, kary, aspekty dot. pieniędzy? Cóż, to nie dla nich!

Cyberbezpieczeństwo

Niestety to nie koniec problemów. Aż 54 proc. ankietowany ma problemy dot. cyberbezpieczeństwa.

“W dalszej kolejności wskazano na deficyt znajomości obszarów finansów publicznych (41 proc.) oraz przedsiębiorczości (34 proc.). Jednocześnie, w stosunku do 2019 r., dane wskazują na znaczną poprawę wiedzy z zakresu oszczędzania (spadek wskazań negatywnych z 34 proc. do 5 proc.) oraz kredytów i pożyczek (z 44 proc. do 12 proc.)” – opisuje wyniki badania bankier.pl.

Inwestycje

Co jest konsekwencją niskiej wiedzy, Polacy też nie do końca wiedzą, jak inwestować swoje oszczędności. W dobie skaczącej inflacji taka umiejętność byłaby przydatna. Niestety dla aż 54 proc. klientów banków stanowi to niemały problem. Z nich 27 proc. nie wie w ogóle, jak działa giełda. Ten brak wiedzy jest barierą dla 57 proc. osób, które teoretycznie chciałoby inwestować. Z kolei już ryzyka i strat obawia się tylko 32 proc.

Jeśli już zaś nasi rodacy chcieliby w coś zainwestować, byłyby to akcje (78 proc.) i obligacje (51 proc.). Ponadto dość wysoka jest znajomość Pracowniczych Planów Kapitałowych (74 proc.) oraz Indywidualnych Kont Emerytalnych (67 proc.). Mało osób zna więc kryptowaluty, nie rozważa chyba też inwestowania w bezpieczne przystanie, czyli np. złoto czy srebro.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również