Niemal 40 proc. badanych uważa, że rząd powinien wprowadzić obostrzenia dla niezaszczepionych – wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF-u.

Obostrzenia dla niezaszczepionych

Aż jedna piąta ankietowanych uważa, że pandemia nigdy już się nie skończy, a ponad 30 proc., że będzie trwała dłużej niż rok. Pokazuje to, jak wzrósł pesymizm Polaków.

„To duży wzrost pesymizmu, łącznie bowiem prezentuje go ponad połowa pytanych. Tymczasem jeszcze w marcu, kiedy prowadziliśmy poprzednie badanie, takich opinii było o 10 pkt. proc. mniej i dominował wówczas pogląd, że pandemia potrwa ponad rok” – czytamy w „DGP”.

Co więc powinien teraz zrobić rząd? Okazuje się, że w sporej części domagamy się restrykcji dla niezaszczepionych.

„Zdaniem badanych przede wszystkim rząd powinien wprowadzić obostrzenia dla niezaszczepionych (tak wskazało prawie 40 proc.), dać pracodawcom możliwość sprawdzania szczepień (24,4 proc.) czy pobierać od niezaszczepionych częściową odpłatność za ich leczenie (24,5 proc.)” – podaje gazeta.

„Przy zgodzie na odpłatność widać niewielkie różnice w podziale na wiek czy płeć. Jednak w grupie osób z dziećmi wyraźnie rośnie poparcie dla takiego rozwiązania – deklaracje sięgały 40 proc. Na dalszych miejscach jest obowiązek szczepień (17 proc. poparcia) i na końcu powszechne restrykcje (15,4 proc.)” – dodaje dziennik.

Do tego „wyborcy PiS najczęściej popierają możliwości sprawdzania przez pracodawców zaszczepienia pracowników, natomiast wśród wyborców partii opozycyjnych dominuje oczekiwanie restrykcji dla osób, które się nie szczepiły”.

„Młodzi (w tej grupie jest najmniej osób zaszczepionych) chcieliby, by obostrzenia obejmowały wszystkich. W pozostałych grupach wiekowych, które skorzystały znacznie bardziej z akcji szczepień, przeważa postulat restrykcji wobec tych, którzy szczepionki nie przyjęli” – czytamy dalej.

„Wczoraj było niemal 20 tys. nowych przypadków koronawirusa, a 398 osób zmarło z tego powodu. W kontekście sytuacji epidemicznej zadaliśmy pytanie o przygotowanie państwa do kolejnej fali epidemii. Negatywnie ocenia je połowa badanych. Ale ciekawe jest, że od marca, gdy było robione podobne badanie, nadal tyle samo – 43 proc. – pytanych uważa, że państwo jest przygotowane na kolejną falę” – dodaje „DGP”.

Sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej”, Dziennika.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano 18-19 listopada 2021 r. metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI), na reprezentatywnej próbie 1000 osób. (PAP

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments