Dzień Inwestora Indywidualnego

Superjacht napędzany energią nuklearną

Udostępnij

Energia nuklearna coraz częściej jest dyskutowana w kontekście napędzania pojazdów. Jednym z bardziej innowacyjnych planów jest skonstruowanie jachtu, który ma być napędzany właśnie nuklearnie. Wybudowany ma być już za 4 lata, a służyć ma przede wszystkim naukowcom. Uczeni dzięki niemu będą badać zmiany klimatyczne zachodzące na naszej planecie. Nie będą to, więc tak naprawdę rejsy wypoczynkowe, podczas których można by sobie oglądać seriale albo zagrać w kasyno z bonusem na start bez depozytu. Ma to być narzędzie naukowe, a cena za rejs takim jachtem będzie oszałamiająca. Ma kosztować aż 3 miliony dolarów, choć naukowcy i studenci, którzy będą się zajmowali badaniami klimatu, nie będą płacić nic. Kluczowa jest tutaj sama koncepcja powstania takiego innowacyjnego jachtu. Jednostka pływająca o nazwie Ziemia 300 będzie gwarantować zero emisyjność właśnie za sprawą nuklearnego napędu. Poza tym ta inicjatywa badawcza ma skupić tylko i wyłącznie najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki, którzy są zaangażowani w sprawy klimatyczne.

Rejs tylko dla naukowców i VIP ów

Pierwszy rejs ma się odbyć 2021 roku, a na pokład ma wejść aż 160 naukowców oraz 40 pasażerów VIP. Niestety nie każdy, więc będzie mógł wziąć udział w rejsie. Aby przepłynąć się tym atomowym jachtem, trzeba będzie zakwalifikować się do dwóch rodzajów pasażerów. Pierwszą opcją jest wykupienie wycieczki trwającej 10 dni, która kosztuje aż 3 miliony dolarów. Drugi wariant darmowy, ale za to bardzo wymagający pod względem merytorycznym, to bycie naukowcem albo studentem, który realizuje badania w sferze zmian klimatycznych. Jak informuje producent tego nowoczesnego jachtu, ta jednostka pływająca ma za zadanie spełnienie swoistego globalnego symbolu nauki. Jeżeli chodzi o sam pomysł zainicjowania tego projektu, to jak wspomina prezes tej inicjatywy Aaron Olivera, wpadł na niego w 2015 roku, gdy nurkował sobie na Malediwach. Wówczas miał właśnie dostrzec rafę koralową w stanie obumarcia. Przyczyną tego było zakwaszenie wód. Ten moment był przełomowy i wtedy właśnie zaczął zastanawiać się nad koncepcją zgromadzenia najwybitniejszych przedstawicieli nauki na pokładzie nowoczesnego jachtu.

Statek z 22 laboratoriami

Poza tym jak podaje na swojej stronie internetowej producent jachtu, ta jednostka pływająca ma być zasilana zrównoważonym i absolutnie bezpiecznym źródłem energii. Chodzi właśnie o reaktor atomowy, który będzie chłodzony stopioną solą. Poza tym superjacht być wyposażony w aż 22 najnowocześniejsze laboratoria. Będą one wykorzystywały sztuczną inteligencję, maszynowe uczenie oraz ratomoboty. Poza tym naukowcy do dyspozycji będą mieli przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym, a także komputery kwantowe najnowszej generacji. Ma to więc być, jak wyraził się sam Olivera, “pływające dzieło sztuki”.

300-metrowa pływająca elegancja

Położono także nacisk na sferę estetyczną. Jacht będzie zaprojektowany w niezwykle eleganckim stylu. Będzie mieć też imponujące rozmiary. Długość statku będzie wynosić aż 300 m i 64 m szerokości. Wysoki będzie natomiast na 60 m. Będzie więc niemal 3 razy tak duży jak piłko boisko do piłki nożnej. Rozmiarami będzie przypominać ogromny statek pasażerski pomimo tego, że będzie jednostką naukową. Poza tym technologia, która będzie wykorzystywana, bardzo zbliżona jest do tej stosowanej na lotniskowcach. Statek jak informują pomysłodawcy projektu, będzie cechować się wysoką wytrzymałością, a także funkcjonalnością typową dla statku ekspedycyjnego. Będzie więc jachtem rzeczywiście wyjątkowym w skali globalnej.

Najnowsze

Zobacz również