PKP oferuje nową usługę – PKP Mobility. Podróżujący koleją mogą od teraz skorzystać z oferty wynajmu samochodów.
PKP Mobility
Co prawda, obecnie trwa dopiero pilotaż, który obejmuje jedną lokalizację przy dworcu Gdynia Główna, ale z pewnością projekt zostanie rozszerzony na większą liczbę miast.
Zaletą rozwiązania ma być powiązanie z rozkładem jazdy. Oznacza to, że zarezerwowany samochód zaczeka na klienta wysiadającego z pociągu, nawet jeśli wystąpi opóźnienie.
Wiadomo też, że flota PKP liczy obecnie 10 elektrycznych samochdów Nissan Leaf.
Jak to działa?
Jak jednak skorzystać z oferty? Samochód można będzie wynająć w momencie, gdy zakupimy bilet na pociąg i zarezerwowaliśmy pojazd w serwisie Bilkom. Następnie użytkownik w aplikacji Easyshare dokonuje się rejestracji i wskazuje zamówione auto. Przejazd pociągu „skomunikowanego” z wynajmem samochodu jest monitorowany w czasie rzeczywistym.
Ile kosztuje taka usługa? Wynajem rozliczany jest inaczej niż w znanych na rynku systemach współdzielenia samochodów. Tu obowiązuje stawka godzinowa i jest to 20 zł. Jeśli wybieramy dłuższy najem, to po 4 godzinach opłata wynosi jednak tylko 6 zł za godzinę. Opłata obliczana jest także za przebyty dystans, powyżej 15 km za każdą godzinę. Stawka to 20 gr za 1 kilometr przejazdu.
Po skorzystaniu samochód trzeba zwrócić we wskazanym miejscu w okolicach dworca. W trakcie trwania wynajmu można bezpłatnie korzystać z miejsc parkingowych w strefach płatnego parkowania.
Car sharing w Polsce
Carsharing to – jak sama nazwa sugeruje – system wspólnego użytkowania samochodów. Pojazdy udostępniane są użytkownikom przez specjalne firmy tym się zajmujące, czyli wypożyczalnie. Takie rozwiązanie zwiększa intensywność wykorzystania każdego z aut w ciągu doby, co z kolei prowadzi do zmniejszenia się wzrostu liczby samochodów zarejestrowanych prywatnie. Tego typu systemy stają się coraz popularniejsze w naszym kraju.
Tutaj przeczytacie o głównych graczach na tym rynku w Polsce.