Donald Trump musi być przerażony. Najnowsze odczyty Produktu Krajowego Brutto, liczonego rok do roku za II kwartał 2020, pokazują spadek aż o 32,9 proc. To największy taki spadek od 1945 roku. To jednak nie koniec problemów gospodarczych mocarstwa.

USA mają poważny problem

Przekładając spadek wskaźnika PKB na bardziej obrazowe liczby, dodajmy, że dziś w USA aż 30 milionów osób żyje już z zasiłków dla bezrobotnych. Otrzymują one 600 USD tygodniowo, co przekłada się na około 9500 złotych miesięcznie. Większość pracowników zwalnia się więc sama, by tylko skorzystać z tej wyjątkowej oferty rządu. To bowiem aż 50 proc. wyższa kwota od płacy minimalnej w większości stanów.

Do tego na samym początku kryzysu rząd wpłacił 1200 USD każdemu dorosłemu Amerykaninowi i 500 USD na każde dziecko.

Powyższe nie zmienia faktu, że gospodarka złapała nie tylko zadyszkę, co wręcz się dusi. Do tego nadal trwa wojna handlowa z Chinami, dolar traci na wartości, zaś w tle trwa  walka wyborcza, w której Trump traci do Joe Bidena już aż 8 proc. (w analogicznym okresie 4 lata temu tracił on do Hillary Clinton tylko 3 proc.). Innymi słowy, programy stymulacyjnej i socjal nie pomagają obecnemu prezydentowi w walce o reelekcję.

Zamieszki na ulicach

Donald Trump sam jednak narobił sobie problemów. Po pierwsze, zniechęcił do siebie elektorat ignorowaniem koronawirusa, a do tego miał poważne problemy z poradzeniem sobie z zamieszkami w dzielnicach czarnoskórych, które miały miejsce parę tygodni temu. Wielu obywateli zarzuca mu też, że rozpętał wojnę handlową z Chinami, w której nie widać jeszcze oczywistego zwycięzcy (i nie jest powiedziane, że wygrają ją USA). Obecnie ratuje się tylko teorią spiskową o tym, że wybory zostaną sfałszowane.

Dolar słabnie

Do tego wszystkiego widać już pierwsze efekty szalonego dodruku waluty, za jaką to decyzją stoi Fed. Dolar spadł z ponad 4 zł do 3,7 zł. Możliwe, że za kilka miesięcy – np. po wyborach prezydenckich jesienią – wróci do poprzednich poziomów, ale na razie nie wygląda to nazbyt dobrze.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments