Sprawdzamy ile kosztuje gra w golfa w Polsce

golf

golfGolf wciąż najczęściej jest utożsamiany z rozrywką dla elit. Jednak w ostatnich latach ta tendencja powoli zaczęła się zmieniać. Polacy wciąż o golfie wiedzą niewiele, aczkolwiek liczba graczy systematycznie rośnie i okazuje się, że astronomiczne koszty rozpoczęcia przygody z tą dyscypliną to tak naprawdę mit. Tę kwestię szczegółowo przybliżymy w dalszej części artykułu, zacznijmy jednak od przedstawienia historii tego sportu w naszym kraju.

Historia golfa w Polsce

Kilka pierwszych pól golfowych w Polsce, konkretnie w Warszawie (później w Powsinie), Gdańsku, Katowicach, Łańcucie i Szczawnie działało jeszcze przed II Wojną Światową. Najstarszy klub powstał w tej ostatniej miejscowości, miało to miejsce już w 1906 roku i uznawany był przez całą europejską elitę. Następnie, ze względu na nową rzeczywistość, przez niemal pół wieku ta dyscyplina w Polsce nie istniała.

Pierwszy ośrodek golfowy udało się otworzyć dopiero po upadku Polskiej Republiki Ludowej, konkretnie w 1992 roku w Rajszewie pod Warszawą. Nazwano je First Warsaw Golf & Country Club, premierowy turniej udało się rozegrać już w lipcu. Następnie powstał Amber Baltic Golf Club w Kołczewie koło Międzyzdrojów.

Rok później powstały dwie organizacje mające na celu promocję tego sportu w naszym kraju – Polski Związek Golfa, dla amatorów; oraz PGA Polska, zrzeszająca i szkoląca zawodowych graczy i trenerów. Obecnie pierwsza z nich liczy sobie ponad 3 tysiące członków, a druga jest członkiem Professional Golfers’ Association of Europe skupiającej ponad 15 tysięcy profesjonalistów z ponad 35 krajów.

Dzięki wysiłkom obu tych organizacji mamy dążących do popularyzacji tej dyscypliny w Polsce tematem zainteresowali się inwestorzy i dziś mamy do dyspozycji w naszym kraju 56 klubów golfowych, w tym ponad 30 pól posiadających 9 lub 18 dołków.

Od czego zacząć grę w golfa?

Zdecydowanie najlepiej od lekcji, aby nauczyć się podstaw. Zazwyczaj należy odbyć co najmniej 10 godzin szkolenia, a następnie zdać egzamin na tzw. Zieloną Kartę, która potwierdza posiadanie podstawowych umiejętności oraz znajomość reguł gry. Zazwyczaj egzamin przeprowadza trener. Posiadanie Zielonej Karty uprawnia do gry na polach w całej Polsce oraz udziału w turniejach dla początkujących.

Czego uczymy się podczas zajęć?

Techniki uderzenia, podstawowych zasad gry i etykiety oraz poznajemy budowę pola golfowego. Lekcje odbywają się w specjalnych strefach treningowych znajdujących się bezpośrednio przy polach.

Praktykę zaczyna się od tzw. strzelnic (driving range), czyli stanowisk, z których uderzamy piłeczkę na duże odległości. Następnie trafiamy na putting green i chipping green. To zwykłe zielone pola, na których w pierwszym przypadku uczymy się uderzeń kończących, a w drugim wybijania piłki z bunkrów piaskowych.

Początek przygody z golfem – koszty

Jedna godzinna lekcja kosztuje zazwyczaj od 30 do 300 złotych w zależności od trenera, klubu i obiektu. Najtańsze są oczywiście zajęcia grupowe. Jeśli chcemy w przyszłości grać na pełnowymiarowym polu, 10-godzinny kurs zakończony wyrobieniem zielonej karty będzie niezbędny. Można od razu zdecydować się na zakup takiego pakietu, jego koszt wynosi z reguły 400-1000 złotych wliczając opłatę za egzamin i Zieloną Kartę.

Natomiast jeśli chcemy tylko jednorazowo spróbować swoich sił na małym polu, ewentualnie w strefach treningowych, po odbyciu paru lekcji z instruktorem, koszty są przedstawione poniżej:

  • Wejście na strzelnicę (kij i piłeczki w cenie): 15-50 PLN
  • Wejście na putting lub chipping green + kij i piłeczki: 30-50 PLN
  • Wejście na małe, 9-dołkowe pole: 40-100 PLN
  • Wypożyczenie zestawu kijów z torbą: 50-200 PLN
  • Wypożyczenie wózka: 20-50 PLN

Golf to też odpowiednia etykieta ubioru. Na polu golfowym musi być czysto i schludnie najczęściej należy także przestrzegać kilku zasad:

  • T-shirty i bluzy są niedopuszczalne, obowiązkowym elementem stroju jest kołnierzyk, najlepiej więc sprawdzają się koszulki polo.
  • Dżinsy i krótkie spodenki przed kolano także są niedopuszczalne, co więcej do spodni trzeba mieć pasek. Kobiety mogą nosić spódnice.

Warto także pomyśleć o zakupie specjalnej rękawiczki do gry już na pierwszy trening. Po pierwsze, osoby z potliwymi dłońmi nie będą miały problemu z chwytem. Co ważniejsze jednak, dzięki niej unikniemy obtarć i odcisków. Cena takiej rękawiczki mieści się w przedziale 30-50 złotych.

Koszt sprzętu do gry w golfa

Jeśli po ukończeniu kursu, przekonamy się, że golf to odpowiednia rozrywka dla nas, warto kupić własne kije. Na początek może to być podstawowy zestaw, pełny komplet 14 kijów przydaje się raczej, jeśli chcemy podejść do tego sportu bardziej wyczynowo czy choćby brać udział w amatorskich turniejach.

Kolejną kwestią są specjalne buty. Opłaca się je mieć na pełnowymiarowym polu golfowym, po pierwsze są nieprzemakalne, po drugie bardzo wygodne. Przejdźmy więc do kosztów takiego ekwipunku:

  • Nowy podstawowy zestaw kijów dla początkujących: 500-700 PLN
  • Używany podstawowy zestaw kijów dla początkujących: około 300 PLN
  • Nowy komplet 14 kijów: 700-2000 PLN
  • Używany komplet 14 kijów: 400-700 PLN
  • Buty: około 200 PLN

Najpopularniejsze pola golfowe w Polsce – koszty wynajmu

Zacznijmy od najbardziej znanego ośrodka, czyli First Warsaw Golf & Country Club w Rajszewie pod Warszawą. Wynajem pełnowymiarowego pola od poniedziałku do piątku kosztuje 250 złotych (160 po godzinie 16), a w weekendy i święta 360 PLN (200 po 16). Z kolei za 9 dołków zapłacimy odpowiednio 180 (120) i 250 (160) PLN. Natomiast cena członkostwa umożliwiającego nielimitowaną grę na polu zaczyna się od 2400 złotych za rok.

Następnym często uczęszczanym ośrodkiem jest Kraków Valley Golf & Country Club. Wynajem pełnowymiarowego pola od wtorku do czwartku kosztuje 190 złotych, a piątki 330, a w weekendy i święta 375 PLN. Z kolei za 9 dołków zapłacimy odpowiednio 110; 130 i 150 PLN. Natomiast opłata za członkostwo umożliwiające nielimitowaną grę na polu wynosi 5300 złotych rocznie.

Kolejnym wspaniałym ośrodkiem jest Rosa Private Golf Club w Konopiskach koło Częstochowy. Wynajem pełnowymiarowego pola od poniedziałku do piątku kosztuje 200 złotych, a w weekendy i święta 300 PLN. Z kolei za 9 dołków zapłacimy odpowiednio 120 PLN i 170 PLN. Natomiast cena członkostwa umożliwiającego nielimitowaną grę na polu zaczyna się od 6 tysięcy złotych za rok.

Innym często polecanym ośrodkiem jest Sand Valley Golf & Country Club w Pasłęku koło Elbląga. Wynajem pełnowymiarowego pola w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki kosztuje 145 złotych, w środy jedynie 100.

W weekendy 170 PLN. Natomiast opłata za członkostwo umożliwiające nielimitowaną grę na polu przez cały 2020 rok wynosi 4500 PLN.

Następnym regularnie odwiedzanym przez graczy ośrodkiem jest Toya Golf w Krynicznie koło Wrocławia. Wynajem pełnowymiarowego pola od poniedziałku do piątku kosztuje 180 złotych, a w weekendy i święta 280 PLN. Z kolei za 9 dołków zapłacimy odpowiednio 100 PLN i 150 PLN. Natomiast cena członkostwa umożliwiającego nielimitowaną grę na polu zaczyna się od 3 tysięcy złotych za rok.

Kolejnym popularnym ośrodkiem jest Sierra Golf Resort w Pętkowicach koło Wejherowa. Wynajem pełnowymiarowego pola od poniedziałku do piątku kosztuje 330 złotych (250 po godzinie 14), a w weekendy i święta 380 PLN. Z kolei za 9 dołków zapłacimy 170 PLN.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments