PiS znów może liczyć na ok. 40 proc. poparcia wyborców

0
Jarosław Kaczyński PiS prawo i sprawiedliwość

Pracownia Social Changes przygotowała na zlecenie portalu wPolityce nowy sondaż. Co z niego wynika?

Nowy sondaż: PiS się umacnia

PiS może obecnie liczyć na aż 38 proc. poparcia. Z kolei Koalicja Obywatelska tylko na 24 proc. Największa siła po stronie opozycji straciła 1 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania. PiS nie traci nic.

Na 3. miejscu mamy Polskę 2050. Partia Szymona Hołowni może liczyć na jedynie 13 proc. głosów badanych. To wzrost o 1 pkt proc.

Poza podium mamy się ex aequo dwie partie: Konfederację oraz Lewicę, na które chce zagłosować po 9 proc. ankietowanych.

To jedyne ugrupowania, które znalazłyby się w Sejmie. Do parlamentu nie weszłoby  Polskie Stronnictwo Ludowe, ruch Kukiz’15 oraz Porozumienie. Na każdą z tych formacji chce głosować po 2 proc. respondentów. 1 proc. badanych wybrało odpowiedź „inne ugrupowanie”.

Z badania wynika także, że gotowość oddania głosu w wyborach parlamentarnych zadeklatowało 62 proc. ankietowanych (47 proc. zdecydowanie chciałoby zagłosować, a 15 proc. raczej). Do urn wyborczych nie poszłoby jednak aż 36 proc. badanych (16 proc. zdecydowanie nie, a 20 proc. raczej nie).

Sytuacja opozycji

Jeżeli ktoś liczył na to, że samo pojawienie się w Polsce Donalda Tuska i objęcie przez niego stanowiska szefa PO wystarczy, by pokonać PiS, wie już, że był w błędzie. Sam Tusk mówił ostatnio w TOK FM, że „nie jest cudotwórcą”.

PiS faktycznie – po chwilowej zadyszce, jaką złapał w ostatnich tygodniach – znów wraca chyba do łask wyborców i ponownie zbliża się do poparcia rzędu aż 40 proc. Oznacza to, że partia mogłaby rządzić samodzielnie, gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie. Alternatywą byłaby koalicja z np. Konfederacją.

Czy KO ma więc szanse na odzyskanie władzy? Na pewno nie samodzielnie. Konieczny byłby także dobry wynik Polski 2050 i może także… Konfederacji. Ta ostatnia jest otwarta na współpracę z obiema największymi siłami politycznymi w Polsce, o czym swoich wyborców przekonują posłowie tej partii.

Tusk niechętnie odnosi się zaś do koalicji z Lewicą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments