Wyniki najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Onetu pokazują, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma poważny problem.

PiS traci poparcie

Gdyby wybory odbyły się w tę niedzielę, chęć udziału w nich zadeklarowało 50,8 proc. badanych (spadek o 3,1 pkt proc.). „Zdecydowanie” do urn poszłoby 39,3 proc. osób (spadek o 3,8 pkt proc.), a „raczej” — 11,5 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc.).

Z kolei negatywnych odpowiedzi na pytanie o chęć głosowania udzieliło 40,8 proc. uczestników sondażu (spadek o 1,3 pkt proc.).

Na Zjednoczoną Prawicę, czyli PiS i Solidarną Polskę, zagłosowałoby tylko 30,1 proc. osób. To o 1,9 pkt proc. mniej niż pod koniec listopada. W porównaniu z wrześniem to spadek o 6,5 pkt proc.

Choć powyższe informacje są dobre dla przeciwników PiS-u, nadal utrzymuje się wyraźna przewagę nad Koalicją Obywatelską. Na sojusz PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej zagłosowałoby 20,2 proc. badanych. To o 1,9 pkt proc. mniej niż nieco ponad miesiąc temu. Wynik ten jest też niższy niż w lipcu ub.r. – wtedy wyniósł 26,2 proc.

Na trzecim stopniu podium znalazła się Polska 2050. Chęć głosowania na ruch Szymona Hołowni zadeklarowało 12,1 proc. badanych. To więcej o 0,3 pkt proc. w porównaniu do listopada ub.r.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja, która uzyskała w sondażu wynik 8,6 proc. (więcej o 1,5 pkt proc.), Lewica — 7,3 proc. (więcej o 0,3 pkt proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe — Koalicja Polska, na które głos chce oddać 6 proc. uczestników sondażu (mniej o 0,4 pkt proc.).

Symulacja podziału mandatów

Na podstawie sondażu IBRiS, symulację podziału mandatów w Sejmie przygotował socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jarosław Flis. Z niej wynika, że partie mogą liczyć na następującą liczbę mandatów: PiS – 187, KO – 119, Polska 2050 – 63, Konfederacja – 39, Lewica – 30, PSL – 21 i Mniejszość Niemiecka – 1.

PiS i Konfederacja nie byłyby więc w stanie zdobyć łącznie 231 mandatów, potrzebnych do stworzenia większości w Sejmie. O wspólnym rządzie można byłoby zapomnieć.

Gdyby władzę chciała przejąć opozycja, konieczne byłoby zaś stworzenie koalicji z aż czterech ugrupowań: KO, Polski 2050, Lewicy i PSL. Byłaby to więc dość egzotyczna koalicja.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments