PiS nadal prowadzi w sondażu dla Pollstera

0
Jarosław Kaczyński PiS prawo i sprawiedliwość

Najnowszy sondaż poparcia partii politycznych został przygotowany przez Instytut Badań Pollster. Okazuje się, że wybory nadal zostałyby wygrane przez Prawo i Sprawiedliwość.

PiS prowadzi

Partia Jarosława Kaczyńskiego ma aż kilkupunktową przewagę nad Koalicją Obywatelską. Może liczyć na 34 proc. głosów ankietowanych. KO popiera 26 proc. osób. Trzecie miejsce zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 18 proc.

W Sejmie zobaczylibyśmy jeszcze Lewicę, ale z poparciem na niskim poziomie – jedynie 8 proc. Do grona posłów dołączyliby też członkowie Konfederacji, którą również popiera 8 proc.

Do parlamentu nie dostałoby się raczej Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc.), partia Kukiz’15 (1 proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (0,8 proc.). Głos na „inną partię” deklaruje 0,2 proc. uczestników badania.

Koniec „efektu Tuska”?

Ostatnio w mediach pojawił się inny sondaż. W nim KO i PiS uzyskują takie same wyniki.

Kantar podał wyniki, z których wynika, że KO i PiS mogą liczyć po 26 proc. poparcia. To zgoła inne dane, niż te podane w dzisiejszym sondażu.

Nie wiadomo więc, czy tzw. „efekt Tuska” już się skończył, czy wręcz odwrotnie – dopiero teraz widzimy jego owoce.

W badaniu Kantaru chęć głosowania na Polskę 2050 Szymona Hołowni wyraziło 17 proc. wyborców. Na Lewicę głos chciałoby oddać 10 proc. wyborców, zaś Konfederacja mogłaby liczyć na 7 proc. poparcia. PSL ponownie nie weszłoby do Sejmu. W sondażu głos na ludowców chce oddać tylko 3 proc. osób.

Nowe wybory wiosną?

Wykonywanie tego typu badań opinii publicznej dziś – blisko 2 lata przed planowanymi wyborami do Sejmu i Senatu – nie wydaje się czymś niepotrzebnym. Przede wszystkim co pewien czas wraca temat przedterminowych wyborów, które miałyby odbyć się wiosną 2022 r.

Większość Zjednoczonej Prawicy wisi w Sejmie na włosku. Porozumienie opuściło już koalicję, ale sytuację partii Kaczyńskiego ratuje Kukiz’15, który to ruch/partia wyraźnie zbliżył się do PiS.

Nie wiadomo, do której siły politycznej dołączy Porozumienie. Mówi się, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest sojusz z Koalicją Polską, czyli PSL. Możliwe jednak, że partia dołączy też do Polski 2050 .

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments