Morawiecki: umierają niezaszczepieni

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Kępnie premier Mateusz Morawiecki przyznał, że po wakacjach czeka nas czwarta fala zachorowań na COVID-19. Dodał. że 99 proc. zgonów dot. osób niezaszczepionych.

Morawiecki straszy 4. falą

– Mamy wykonanych blisko 36 mln szczepień. To zakłada, że ponad 17 mln osób zostało zaszczepionych dwiema dawkami i część osób jeszcze oczekuje na przyjęcie drugiej dawki – powiedział premier Morawiecki.

Dodał, że „cała infrastruktura szczepień, a więc cały system jest gotowy do przyjmowania zgłoszeń ich dystrybucji”.

– Infrastruktura wykonawcza szczepień jest gotowa do przyjęcia ok. 700 tys. pacjentów dziennie, to oznacza, że w ciągu tygodnia blisko 5 mln osób, a w ciągu dwóch tygodni blisko 10 mln osób może zostać zaszczepionych – powiedział szef rządu.

Podkreślił, że obecnie ponad 99 proc. zgonów wśród chorych na COVID-19 dot. ludzi niezaszczepionych.

– Czy trzeba lepszego dowodu na to, że szczepienia działają naprawdę skutecznie? – zapytał.

Powiedział też, że że „najprawdopodobniej wraz powrotami obywateli z wakacji czeka Polskę czwarta fala koronawirusa”.

– Mamy jednak dzisiaj tarczę, jaką jest program szczepień – dodał premier.

Dowiedzieliśmy się też, że obecnie policja prowadzi nadzór i zapewnia zwiększony poziom bezpieczeństwa nad placówkami szczepiennymi – i to zarówno jeśli chodzi o punkty mobilne, jak i stacjonarne. W ostatnim czasie incydentów skierowanych przeciwko placówkom jest podobno znaczenie mniej. To zapewne efekt tego, że większe siły policyjne skierowano do ochrony punktów szczepień.

Statystyki

W Polsce wykonano już ponad 35,4 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 18,1 mln osób. To dane ze stron rządowych.

W poniedziałek do Polski dotarło do tego dodatkowe 1,4 mln dawek szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer. O tym fakcie poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. W czwartek planowana jest dostawa 730 tys. dawek AstryZeneki. Z danych z gov.pl wynika, że do Polski dotarło w sumie ponad 46,1 mln szczepionek przeciwko COVID-19.

Rządzący twierdzą, że ogólnopolski lockdown już nam nie grozi. Ponoć planowane są tylko lokalne lockdowny, które dotkną regionów, gdzie jest niski poziom wyszczepialności.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments