PiS nadal mocne, KO traci [SONDAŻ]

0
Jacek Kurzępa pis sondaż

Okazuje się, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS mogłoby liczyć na ponad 30 proc. poparcia. Na drugim miejscu w sondażu znajduje się Polska 2050. KO traci pozycję lidera opozycji.

PiS zyskuje, KO traci

Według najnowszego sondażu, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, czyli 9 maja, PiS poparłoby aż 35,4 proc. ankietowanych. Oznacza to wzrost poparcia o 3,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim takim badaniem. Dałoby to ugrupowaniu, które dziś rządzi Polską, 211 mandatów poselskich. To jednak za mało, by rządzić dalej krajem bez pomocy koalicjantów.

Drugie miejsce w wyborach zajęłaby Polska 2050, która mogłaby liczyć na 20,4 proc. głosów. To wzrost o 3,1 pkt proc. Z takim wynikiem partia Szymona Hołowni dałby jej 109 mandatów.

Z kolei w Koalicji Obywatelskiej trwa kryzys. Głosować chce na nią tylko 15,1 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 2 pkt proc.. Taki wynik oznaczałby, że sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych wprowadziłby do Sejmu już jedynie 74 mandatów poselskich.

Dobrze zaczęła radzić sobie Lewica, która może teraz pochwalić się poparciem na poziomie 10,4 proc. (wzrost o 2,7 pkt proc.). W nowej kadencji izby niższej parlamentu miałaby więc 44 reprezentantów.

W Sejmie spotkalibyśmy też posłów z Konfederacji, na którą oddanie głosu zadeklarowało 5,7 proc. ankietowanych. Los PSL jest niepewny, bowiem na ludowców chce głosować jedynie 5,1 proc. osób.

7,9 proc. ankietowanych nie wiedziało na kogo oddałoby głos.

Dodajmy, że z badania wynika, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to chęć udziału w nich zadeklarowało 53,2 proc. badanych, a 43,8 proc. ankietowanych nie wzięłoby udziału w wyborach.

Sondaż United Survey dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 4 maja metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.

Kryzys opozycji

Widać, że kryzys po stronie opozycji dot. głosowania nad unijnym programem odbudowy po pandemii COVID-19, sprawił, że KO traci, z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni i Lewica wyraźnie zyskują. Ponownie umacnia się też PiS. Możliwe, że poparcie dla partii rządzącej będzie teraz rosnąć wraz z końcem pandemii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments