PiS wygrywa, KO słabnie [SONDAŻ]

pis

Ostatnie sondaże są dla KO fatalne. Gdyby wybory odbyły się teraz, na KO zagłosowałoby 11 proc. wyborców. Jak wypadły inne partie?

PiS wygrałoby wybory

Gdyby wybory odbywały się w maju, PiS uzyskałoby 33 proc.; Polska 2050 Szymona Hołowni – 17 proc, a KO – 11 proc. – wynika z sondażu CBOS. To nie koniec. W Sejmie zobaczylibyśmy też posłów z Lewicy i Konfederacji. Obie partie uzyskałyby po 6 proc. poparcia. Poza Sejmem znalazłoby się PSL oraz Kukiz’15.

PiS i Polska 2050 zyskały więc po 1 proc., porównując ich obecne wyniki z tymi poprzednich badań. KO straciło 3 punkty procentowe. Lewica i Konfederacja także zyskały po 1 proc.

Jak podkreśla CBOS, na dość wysokim poziomie utrzymuje się odsetek Polaków chcących wziąć udział w wyborach, ale niemających sprecyzowanych preferencji wyborczych.

19 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów wstrzymała się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych.

Do lokali wyborczych poszłoby aż 75 proc. uprawnionych do głosowania.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 maja 2021 roku na próbie liczącej 1163 osoby (w tym: 54,8 proc. metodą CAPI, 30,0 proc. -CATI i 15,2 proc. – CAWI).

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments