PiS umacnia swoją pozycję względem opozycji

0
rząd pis

PiS umacnia się na pozycji lidera sondaży. Jak wynika z badania Pollster dla „Super Express” Zjednoczona Prawica może liczyć na 39,5 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska tylko na 24,54 proc. Co z pozostałymi ugrupowaniami?

PiS liderem, KO słabnie

Partia rządząca może liczyć na 39,5 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z 24,54 proc. głosów ankietowanych.

Dalej mamy Polskę 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 14,32 proc., Lewicę – 7,56 proc., oraz Konfederację – 7,3 proc.

Poniżej progu wyborczego znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe – 4,66 proc., Kukiz’15 – 1,08 proc., oraz Porozumienie Jarosława Gowina – 0,71 proc.

Badanie dla „SE” zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 13-14 września na próbie 1048 dorosłych Polaków.

Geneza wyników

PiS zaczął zyskiwać w czasie kryzysu granicznego, jaki ma miejsce na granicy z Białorusią. Możliwe, że swoje do wyniku KO dołożył np. poseł Sterczewski, który „popisał się” niezbyt poważnym zachowaniem przy granicy.

Do tego skończył się chyba tzw. „efekt Tuska”. Donald Tusk wrócił do polskiej polityki i ponownie stanął na czele PO. Dało to partii oddech i krótki odbicie w sondażach. Tyle że to dobiegło końca. Co prawda, KO jest znów 2. siłą polityczną w kraju (odebrało to miejsce Polsce 2050), ale to za mało, by pokonać PiS.

Patrząc na ostatnie sondaże można uznać, że PiS mogłoby – w razie kolejnych wyborów – znów rządzić Polską samodzielnie lub – w najgorszym dla siebie wariancie – w sojuszu z Konfederacją. Na powrót do władzy PO się nie zanosi. Przynajmniej na razie.

Czy więc Jarosław Kaczyński zdecyduje się na rozpisanie nowych wyborów, które mogłyby odbyć się np. wiosną 2022 r.? Takiego wariantu nie można dziś wykluczyć. Dzięki temu lider PiS oczyściłby atmosfera w swojej partii i koalicji, którą zepsuło Porozumienie Gowina.

Po stronie opozycji zaskakuje zaś topniejące poparcie dla Polski 2050. Hołownia jeszcze niedawno był postrzegany jako kandydat na nowego lidera opozycji czy choćby tylko nowego bloku centrowego, ale widać, że najpewniej skończy jak Ryszard Petru i za rok może być już poza sceną polityczną w Polsce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments