Pchli targ – sposób na szybki zarobek lub opłacalny zakup

781

Większość z nas ma w domu lub mieszkaniu całe mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. A co gorsza, nie ma pomysłu co z nimi zrobić. Wystawianie każdego zbędnego przedmiotu na aukcji internetowej jest niewiarygodnie czasochłonne i zniechęcające. Trzeba przecież zrobić wartościowe zdjęcia, przygotować opisy… Trudno znaleźć na to wszystko czas.

Istnieje jednak sposób dający szansę szybkiego zarobku na tych wszystkich rzeczach. Mało tego, nie chodzi tutaj tylko o sprzedaż – w tym samym miejscu możemy natrafić na wiele prawdziwych “skarbów” po promocyjnych cenach, ponieważ inni chcą się ich pozbyć. Mowa tu oczywiście o pchlim targu. Na czym polega to rozwiązanie? Co najczęściej na nim znajdziemy? O czym trzeba pamiętać, gdy wybierzemy się w takie miejsce na zakupy? Przekonamy się poniżej:

Czym jest pchli targ? Produkty na pchlim targu

Pchli targ to nic innego, jak rodzaj bazaru, na którym można nabyć (lub sprzedać) różne towary oraz produkty, głównie używane lub sprzedawane po niskich cenach. Pchli targ odbywa się najczęściej na otwartej przestrzeni, jednakże zdarzają się również organizowane w pomieszczeniach zamkniętych. Współcześnie artykułami często sprzedawanymi na pchlim targu, oprócz porcelany, książek, militariów i bibelotów, są ubrania, płyty winylowe, a także biżuteria.

Inicjatywa ta promuje ekologiczne, odpowiedzialne robienie zakupów i jest doskonałą okazją do znalezienia prawdziwych skarbów modowych oraz antyków. Szeroki asortyment ucieszył zarówno miłośników stylu Vintage, unikalnych przedmiotów, retro gadżetów, lecz także entuzjastów ekscentrycznych ubrań, porcelany, nietuzinkowej biżuterii czy starych książek i płyt winylowych.

Skąd wzięła się nazwa „pchli targ”?

Określenie pochodzi prawdopodobnie od bazaru zwanego Marché aux puces (dosłownie bazar z pchłami) położonego w Saint-Ouen na przedmieściach Paryża, założonego pod koniec XVII wieku. Na tym targowisku można było kupić rozmaite produkty po niskich cenach. Na powstanie nazwy mogła wpłynąć okoliczność, że na targach tego rodzaju dostrzegalny jest bardzo szybki obrót towarem, a także poruszanie się kupujących, co nasuwa porównanie do podobnej aktywności pcheł.

Dlaczego warto odwiedzić pchli targ? Dziewczynki oglądające produkty na pchlim targu

Spacerując po pchlim targu możemy poczuć się, jakbyśmy cofnęli się w przeszłość. Może to wywołać podobne wrażenia do odwiedzenia skansenu lub niektórych muzeów. Jednak już szybko dostrzeżemy tam wiele fascynujących przedmiotów, na które prawdopodobnie już nigdzie indziej byśmy nie natrafili. Tego typu starocie z duszą i historią mogą posłużyć za obłędną, niepowtarzalną dekorację domu lub ogrodu, a ich cena praktycznie nigdy nie jest wygórowana.

Pchle targi w większych miastach organizowane są w miarę regularnie. Jeśli zależy nam na sprzedaży swoich produktów – opłata za miejsce handlowe jest z reguły czysto symboliczna. Najważniejsze więc, aby zabrać ze sobą zbędne nam, lecz ciekawe przedmioty i ubrania (zwłaszcza te w stylu Vintage i Retro), stolik, koc, krzesło oraz dobry nastrój. Z pewnością uda nam się w ten sposób szybko wzbogacić na niepotrzebnych rzeczach, a przy okazji powinniśmy miło spędzić czas pośród wielu interesujących ludzi i natknąć się na mnóstwo wyjątkowych przedmiotów, które mogą przykuć także naszą uwagę.

O czym należy pamiętać robiąc zakupy na pchlim targu?

Skup się na mniejszych stoiskach

Po pierwsze, warto w miarę możliwości, koncentrować się na mniejszych stoiskach. Właścicielami tych dużych są najczęściej najlepiej prosperujący handlarze, których intencje nie zawsze są uczciwe. Nie jest to oczywiście reguła i możemy trafić na przemiłych znawców tematu, których zamiary dalekie są od oszustwa, warto jednak mieć się na baczności.

Na mniejszych stoiskach spotkamy najczęściej osoby prywatne, które chcą pozbyć się zalegających w domach czy piwnicach przedmiotów, często o dużej wartości. Duże stoiska zachęcają ilością i różnorodnością, lecz nie zawsze jakością. Poza tym warto zawsze zwracać uwagę na detale, choćby te najmniejsze, bez względu na to, czy zamierzamy kupić obraz, zastawę stołową czy cokolwiek innego.

Warto się targować lub zwlekać z zakupem

Warto także pamiętać, że zakupy na pchlim targu różnią się znacząco od supermarketu. Tutaj, każdy przedmiot ma cenę umowną. Targowanie się w tym przypadku jest więc w pełni akceptowaną praktyką. Opłaca się więc pokazywać wady przedmiotu, dokładnie go oglądać i nie kupować od razu. Sprzedawcy zależy na pozbyciu się przedmiotu, dlatego często jest skory do obniżenia wyjściowej ceny.

Kupuj produkty dobrej jakości Mężczyzna wracający z zakupów na pchlim targu

Kolejny istotny aspekt to skoncentrowanie się na produktach dobrej jakości. To, że mamy do czynienia ze starociami nie znaczy od razu, że łatwo będzie je odrestaurować. Wydaje się, że zakup czegoś, co odłożymy na strych czy do piwnicy w celu naprawy lub przerobienia, kiedy znajdziemy na to ochotę i kilka godzin wolnego czasu, całkowicie mija się z celem. Bardzo możliwe, że w efekcie nigdy tego nie zrobimy, a w przyszłości sami wystawimy ten przedmiot na sprzedaż na pchlim targu. Warto więc unikać przedmiotów w naprawdę złym stanie (nawet po niskiej cenie), pękniętych naczyń czy zardzewiałego sprzętu. Z całą pewnością znajdziemy coś ciekawszego, co z miejsca będzie się wspaniale eksponować w naszych czterech ścianach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments