Wiemy, co dalej z paszportami covidowymi

779

Negocjatorzy w Parlamencie Europejskim i Radzie UE osiągnęli już wstępne porozumienie w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID, czyli tzw. paszportu szczepionkowego. Ten ma umożliwić swobodne podróże w Europie podczas pandemii. Wiadomość podało biuro prasowe PE.

Covidowe paszporty

„Certyfikat będzie dostępny w formacie cyfrowym lub papierowym. Będzie potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przeszła chorobę. (…) Wspólne ramy unijne umożliwią państwom członkowskim wydawanie certyfikatów, które będą następnie akceptowane w innych krajach UE” – czytamy w oświadczeniu.

Rozporządzenie UE dot. cyfrowego certyfikatu COVID ma obowiązywać przez 12 miesięcy.

Komisja Europejska zobowiązała się z kolei wydać ok. 100 mln euro w ramach Instrumentu Wsparcia Kryzysowego na zakup testów na COVID-19. W razie potrzeby środki zostaną zwiększone.

Brak innych ograniczeń

Ponadto państwa członkowskie UE nie mają nakładać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu w związku z pandemią COVID-19 po wprowadzeniu certyfikatów, „chyba że są one konieczne do ochrony zdrowia publicznego”. O ewentualnych takich środkach kraje mają powiadomić inne państwa członkowskie i KE najpóźniej z 48-godzinnym wyprzedzeniem.

Dodano też, że państwa członkowskie mają honorować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Do państw członkowskich będzie należało podjęcie decyzji, czy akceptują również świadectwa szczepień innymi szczepionkami wymienionymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

„Chociaż osiągnięte dzisiaj porozumienie nie spełnia wszystkich postulatów PE, oznacza jednak z pewnością znaczny postęp dla milionów obywateli UE. Unijny cyfrowy certyfikat COVID przywróci swobodny przepływ osób w UE, ponieważ państwa członkowskie zaczną znosić ograniczenia swobodnego przemieszczania się w całej Europie” – powiedział na konferencji prasowej w czwartek przewodniczący parlamentarnej komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Juan Fernando Lopez Aguilar.

Czy oznacza to, że od wakacji do Europy powróci normalność, jaką znaliśmy przed pandemią? W pewnym sensie tak, ale o świecie przed COVID-19 możemy chyba na dobre zapomnieć.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments