Rząd wycofuje się z wczorajszego, kontrowersyjnego pomysłu. Wcześniej ogłoszono, że na przymusową kwarantannę zostaną wysłane wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi wariantem Delta koronawirusa, łącznie z tymi zaszczepionymi.

Osoby zaszczepione nie trafią jednak na kwarantannę

Rząd doszedł do wniosku, że wysyłanie na kwarantannę zaszczepionych to przesada. Mogłoby to także zniechęcić do szczepienia.

Do tego jak na razie w całej Polsce w gronie prawie 14 milionów zaszczepionych pojawiły się tylko trzy zakażenia którymś z nowych wariantów koronawirusa.

Telefon z sanepidu

Pewne zmiany wchodzą jednak w życie. Od dziś wszystkie osoby zaszczepione, które miały kontakt z osobami zakażonymi wariantem Delta, zostaną objęte nadzorem telefonicznym ze strony Sanepidu.

Będzie kontakt stały z sanepidu. Jak się czujemy i czy nic nam nie dolega. Taki kontakt telefoniczny w pełni wystarczy – powiedział w rozmowie z RMF FM Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy z ministerstwa zdrowia.

Jak dodał w Polsat News, dziś w Polsce potwierdzono 113 przypadków Delty. Głównie dotyczy to tych osób, które wróciły z zagranicy.

Dowiedzieliśmy się też, że nie ma w tej chwili w kraju ognisk zachorowań nową odmianą COVID-19. Wszystkie przypadki są też szybko wyłapywane przez Sanepid.

– Jest izolacja, kwarantanna. Często zalecane izolacja i kwarantanna 14 dni, czyli większe obostrzenia i restrykcje wobec tych osób niż w przypadku choćby wariantu brytyjskiego, z którym do tej pory mieliśmy do czynienia – dodał urzędnik.

Całe zamieszanie zaczęło się w poniedziałek.

– W tej chwili na świecie cały czas rozpoznajemy wariant delta, widzimy zwiększoną transmisyjność, ta zakaźność jest mniej więcej od 50 do 60 proc. zwiększona, stąd też sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną J&J. Tutaj staramy się dmuchać na zimne i służby sanitarne dmuchają na zimne, kierując wszystkich z kontaktu na kwarantannę – tłumaczył wczoraj Andrusiewicz, pytany o kwestie kwarantanny dla osób zaszczepionych, a po kontakcie z zakażonymi wariantem Delta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments