– Są dwa cele, które chcemy osiągnąć: powrót do normalności i ochrona ludzi, którzy by umarli. Jak ochronimy te osoby, czyli osoby najstarsze, a także m.in. kadrę medyczną, to będziemy mogli zdjąć większość obostrzeń – powiedział w środę główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Co dalej z walką z pandemią?

W rozmowie z Onet.pl prof. Horban powiedział, jakie są cele obecnych działań rządu.

Są dwa cele, które chcemy osiągnąć: powrót do normalności i ochrona ludzi, którzy by umarli. Zakładamy, że umierają osoby powyżej 60. roku życia, w związku z czym ich powinniśmy zaszczepić oraz pracowników ochrony zdrowia. Wtedy mamy osiągnięty efekt wtedy możemy powiedzieć, że zwijamy większość zaleceń, bo nie ma ryzyka dla tej grupy – mówił prof. Horban.

Ponoć po zaszczepieniu tych grup, większość obostrzeń zniknie. – Dlatego że wtedy zakażenia będą w młodszej grupie, więc ta liczba zacznie maleć, a wzrośnie odsetek ludzi odpornych – dodał.

Wszystko to brzmi pięknie. Pytanie brzmi jednak, kiedy uda się zakończyć szczepienia seniorów. Doradca premiera odparł: „myślę, że będzie to połowa przyszłego roku”.

Narodowy Program Szczepień

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Jego fundamentalnym celem jest dostarczenie na rynek szczepionek i to w wystarczającej liczbie i w najkrótszym czasie. Celem strategicznym jest zaś osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa, umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 najpóźniej do końca 2021 r., przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Obecnie jednak badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 361 osób. Zmarło już aż 472 chorych.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (1509), wielkopolskiego (1391), śląskiego (1269), kujawsko-pomorskiego (1204), zachodniopomorskiego (989), warmińsko-mazurskiego (981), pomorskiego (968), łódzkiego (859), dolnośląskiego (588), lubelskiego (569), małopolskiego (528), lubuskiego (365), podlaskiego (326), opolskiego (250), podkarpackiego (219), świętokrzyskiego (162). 184 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 17 794 osoby, u których potwierdzono zakażenie, a 1639 jest pod respiratorami – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Z dobrych wieści: to najmniejsze obciążenie systemu ochrony zdrowia od pierwszego tygodnia listopada. Możliwe, że najgorsze jest już za nami…

Poprzedni artykułDanina solidarnościowa – co to jest i kogo obejmuje?
Następny artykułWiemy, ile egzemplarzy „Cyberpunka 2077” udało się sprzedać
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments