Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Koalicja rządząca cieszy się już jednak poparciem tylko 29 proc. wyborców. Przynajmniej takie dane wynikają z badania przeprowadzonego przez agencję Opinia24 dla RMF FM.

Nowy sondaż sugeruje zmiany

Co ciekawe, drugie miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni (24 proc.). Podium domyka Koalicja Obywatelska z wynikiem 20 proc.. Czwarta jest Lewica z 9 proc.. W Sejmie zobaczylibyśmy jeszcze posłów z Konfederacji (8 proc.). Poniżej progu wyborczego znalazły się jednak Koalicja Polska – PSL oraz Kukiz 15.

Kto na kogo głosuje?

Analitycy dokładniej zbadali preferencje wyborcze poszczególnych grup. I tak okazuje się, że mężczyźni częściej chcą głosować na Zjednoczoną Prawicę oraz Konfederację. Kobiety natomiast stawiają na Polskę 2050 Szymona Hołowni, Koalicję Obywatelską oraz Lewicę.

Na Zjednoczoną Prawicę chcą głosować też osoby powyżej 54. roku życia. Z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni cieszy się wyższym poparciem w gronie osób do 54 lat.

Koalicja Obywatelska ma bardziej zróżnicowany elektorat. Popierają przedstawiciele różnych grup wiekowych, ale jednocześnie więcej jej zwolenników widać wśród osób w wieku powyżej 34 lat.

Ciekawie sprawa wygląda pod kątem elektoratu Lewicy i Konfederacji. Obie partie na listach wyborczych chętniej skreślają osoby w przedziale wiekowym 18-34 lata.

Okazuje się, że polityczne różnicuje też miejsce zamieszkania. Im mniejsza miejscowość, tym więcej zwolenników Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Polskiej – PSL oraz ruchu Kukiz’15.

Oczywiście odwrotne zjawisko zachodzi w przypadku pozostałych ugrupowań. To większe miasta stawiają na KO, Polskę 2050 i Lewicę.

Osoby, które stwierdziły, że nie chcą brać udziału w wyborach do Sejmu i Senatu lub nie wiedzą, na jaką partię zagłosować, odpowiedziały też na pytanie, która z formacji ma program najbliższy ich poglądom. Blisko 60 proc. tej grupy odmówiło wskazania jakiejkolwiek ugrupowania. Reszta stawia na najpopularniejsze partie. I tak 7na podium znalazły się Zjednoczona Prawica (15 proc.), Polska 2050 Szymona Hołowni (10 proc.) oraz Koalicja Obywatelska (6 proc.).

Badanie telefoniczne CATI zostało wykonane przez agencję badawczą Opinia24 dla RMF FM w dniach 1-7.03.2021 na reprezentatywnej, losowej, ogólnopolskiej próbie liczącej N=3007 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments