Najnowszy sondaż pracowni Social Changes wykonany na zlecenie portalu wPolityce.pl pokazuje, która partia wygrałaby teraz wybory.

Nowy sondaż

Według sondażu chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało obecnie 38 proc. respondentów. Oznacza to wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem.

Drugie miejsce należy do PO i jej koalicjantów. Na Koalicję Obywatelską chce głosować 24 proc. badanych – oznacza to spadek o 1 punkt. Na trzecim miejscu mamy Polskę 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 13 proc. (bez zmian).

Na 4. miejscu uplasowała się Konfederacja. Sojusz liberałów i narodowców wspiera aż 12 proc. respondentów, to o 1 punkt więcej niż poprzednio.

Problemy wewnętrze Lewicy wpływają na jej poparcie. Partia traci 1 punkt i obecnie popiera ją 7 proc. badanych.

Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe wskazało 2 proc. badanych – to spadek o 1 punkt.

Do Sejmu nie weszłyby także – tak jak PSL – Kukiz’15 (2 proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (tylko 1 proc.).

Wciąż spada deklarowana frekwencja. Obecnie wynosi 51 proc. – to o 2 punkty mniej niż poprzednio.

Portal podaje, że badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1069 osób, od 31 do 2 stycznia 2021 r.

PiS wraca na szczyt?

Partia Jarosława Kaczyńskiego pozostaje „teflonowa”. Mimo wysokiej inflacji, pandemii, kryzysu gospodarczego i konfliktu z UE nadal mogłaby rządzić Polską, gdyby wybory odbyły się w tym tygodniu.

Powyższe pokazuje nie tyle siłę Zjednoczonej Prawicy, która jest targana wewnętrznymi konfliktami, co słabość opozycji. Lider PO, Donald Tusk, nawołuje inne partie do sojuszu przeciw PiS-owi, ale jak na razie nie słychać wyraźnego odzewu. Szymon Hołownia wyraźnie odcina się od PO i ucina wszelkie sugestie dot. wspólnych list wyborczych z KO.

Lewica jest nadal targana wewnętrznymi tarciami. PSL praktycznie przestaje się liczyć na scenie politycznej i może nie wejść do Sejmu kolejnej kadencji.

W siłę rośnie Konfederacja, która może zostać naturalnym sojusznikiem PiS-u w kolejnym rozdaniu politycznym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments