Glapiński: w 1 kw. 2022 r inflacja spadnie

897
Adam Glapiński

Adam Glapiński, szef NBP,  podczas środowej konferencji prasowej ponownie uspokajał. Twierdzi, że inflacja wkrótce przestanie rosnąć.

Inflacja zmaleje

– Przewidujemy, że w pierwszym kwartale tego roku inflacja przejściowo zmaleje, dzięki wprowadzeniu przez rząd tarczy antyinflacyjnej, która łagodzi skutki inflacji w znaczący sposób, a w drugim kwartale ponownie ta inflacja wzrośnie, aby osiągnąć swoje maksimum gdzieś około czerwca, koło połowy roku gdzieś powyżej 8 proc. – powiedział prezes NBP. – Niemniej średnia inflacja w tym roku będzie powyżej celu inflacyjnego, znacząco powyżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 proc. plus minus 1 pkt. proc. – dodał.

W roku 2023 inflacja będzie już, jego zdaniem, „na przyzwoitym poziomie, znacząco niższym”.

Podwyżki stóp proc.

Bronił też polityki RPP dot. stóp. proc..

– Podwyżki stóp procentowych rozpoczęliśmy we właściwym momencie. Podjęliśmy taką decyzję, gdy pewne rzeczy były jasne – że gospodarka się nie załamie, że przetrwamy pandemię i że inflacja jest utrwalona – powiedział. – Wszystkie instytucje, cieszą się autorytetem, i ekonomiści, którzy nie są związani z walką polityczną, zgadzają się, że NBP zaczął podnosić stopy procentowe w odpowiednim momencie. Ostatnio stwierdził to Międzynarodowy Fundusz Walutowy – dodał.

Wszedł też na temat wyniku NBP.

– Zwykle informacje o wyniku NBP przekazujemy w marcu, już po audycie. Ale tym razem robię to wcześniej, bo przedstawiono ustawę o obronności, w której to ustawie zapisano, że zysk NBP – poza 5 proc., które pozostają w banku – będzie służył wysiłkowi obronnemu i zakupowi nowego uzbrojenia. Mam nadzieje, że tak będzie i cieszymy się, że będziemy mogli się do tego przyczynić – powiedział Adam Glapiński.

Potem ponownie mówił o podnoszeniu stóp.

– Podjęliśmy decyzję o podniesieniu stóp, kiedy pewne rzeczy były oczywiste, kiedy było wiadomo, że gospodarka się nie załamie, że przetrwamy pandemię, że inflacja jest utrwalona i będzie trwała i że stopy można podnosić bezpiecznie, patrząc na skutki podwyżek. Moment był właściwy – ocenił Glapiński.

Całe wystąpienie szefa NBP można obejrzeć poniżej w video opublikowanym przez NBP:

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments