Nowy sondaż IBRiS dla Radia Zet pokazuje, że PiS nadal jest liderem, jeśli chodzi o preferencje wyborcze Polaków. Co z resztą partii? I czy opozycja ma szansę odsunąć ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego od władzy?

PiS liderem

Pierwsze miejsce w badaniu utrzymał PiS z wynikiem 32,4 proc. Potem, na podium, znalazły się Polska Szymona Hołowni (19,8 proc.) i Koalicja Obywatelska (13 proc.).

Pokazuje to, że mimo pandemii i kryzysu gospodarczego, PiS nadal cieszy się dużą popularnością wśród wyborców. Utrwala się też inna tendencja. Mianowicie, Polska 2050 urasta na drugą siłę polityczną w kraju, zaś KO spadło na pozycję trzecią.

Kolejne miejsca zajęły kolejno: Konfederacja, którą popiera 8,1 proc. respondentów, i Lewica z wynikiem 7,6 proc. Co ciekawe, do Sejmu nie weszłoby PSL. Ludowców wspiera już tylko 4,7 proc. ankietowanych.

Warto jednak dodać, że w sondażu aż 14,4 proc. respondentów stwierdziło, że nie wie dziś, na jaką partię zagłosować.

Zmiany

Poprzedni sondaż IBRiS dla Onetu wykazał, że Koalicja Obywatelska cieszy się poparciem 14,1 proc. Dziś jest to o 1,1 pkt proc. mniej. Większy spadek zaliczyło Prawo i Sprawiedliwość. Mówimy o utracie 2,5 pkt proc. wyborców.

Możliwe też, że dziś wyniki wyglądałyby jeszcze inaczej. Powód? Sondaż dla Radia Zet przeprowadzono przed wyborami prezydenckimi w Rzeszowie. Te – i to w I turze – wygrał Konrad Fijołek popierany przez m.in. KO. Jego sukces pokazał, że zjednoczona opozycja może pokonać PiS. Czy przełoży się to jednak na wyniki ogólnokrajowe? Dowiemy się w kolejnym sondażu.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział 45,5 proc. Z kolei 46 proc. nie poszłoby głosować, a 8,4 proc. nie wie, czy udałoby się do urn wyborczych.

Trudna sytuacja Zjednoczonej Prawicy

Słabnący PiS to zapewne efekt konfliktu, jaki widać w Zjednoczonej Prawicy – Porozumienie i Solidarna Polska stają się coraz trudniejszymi partnerami. Trudno więc jasno orzec, jak wyglądałby nowy rząd, gdyby wybory odbyłyby się w najbliższym czasie.  Możliwe, że PiS musiałoby budować koalicję np. z Konfederacją lub Lewicą

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments